W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gmina Załuski: upamiętnienie Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji

10.05.2023

10 maja br. w Złotopolicach, w Gminie Załuski, upamiętniono Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławę Trzcińską oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych przez niemieckich okupantów za niesienie pomocy Żydom podczas II wojny światowej. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego w wydarzeniu uczestniczyła Anna Żebrowska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie. Organizatorem wydarzenia był Dyrektor Instytutu Pileckiego we współpracy ze Starostwem Płońskim, Gminą Załuski, Gminą Naruszewo, Gminą Płońsk oraz Nadleśnictwem Płońsk. Patronatem Honorowanym wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Gmina Załuski: upamiętnienie Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kamienicy w intencji zamordowanych Polaków, którzy sprzeciwiali się niemieckiej agresji i pomagali Żydom.

Następnie liczne delegacje, mieszkańcy oraz rodzina zamordowanych udali się do lasu w Złotopolicach, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą ofiary niemieckiej egzekucji. Jest to już 31. tablica w ramach programu Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego pod nazwą „Zawołani po imieniu”. Na miejscu złożono kwiaty oraz odczytano listy skierowane do organizatorów wydarzenia. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, list odczytała Anna Żebrowska, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.

- Jesteśmy spadkobiercami moralnego dziedzictwa, które pozostawili nam Ignacy Ambroziak, Stefan Trzciński i Stanisława Trzcińska oraz Władysław Muchowski. Naszym obowiązkiem jest pamięć o ich czynie i ofierze, i wierność wyznawanym przez nich ideałom. Ufam, że historia pomordowanych na zawsze pozostanie żywa w świadomości lokalnej społeczności – napisał Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Zwołani po imieniu”. Program realizowany jest przez Instytut Pileckiego, poświęcony Polakom zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. To symbol uhonorowania mieszkańców wsi położonych w okolicach Płońska, którzy za swoją odwagę, heroizm i niesienie pomocy zapłacili najwyższa cenę.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}