III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie – Rodzina źródłem dobra”
12.06.2022
6-7 czerwca br. odbył się III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie – Rodzina źródłem dobra” zorganizowany przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz Fundację Życie, Związek Dużych Rodzin Trzy Plus oraz Kolegium Jagiellońskie. W uroczystości udział wzięła Pełnomocnik ds. Rodziny Wojewody Mazowieckiego Agata Arciszewska.
Podczas uroczystości odbył się panel dyskusyjny na temat dekalogu wychowania. Dekalog dziesięciu zasad wychowania został sygnowany przez Rzecznika Praw Dziecka. Jego zapisy mogą być bardzo pomocne zarówno dla rodziców, jak i dla jednostek zajmujących się wspieraniem rodzin. Do panelu dyskusyjnego zaproszono Agatę Arciszewską Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Rodziny.
Jednocześnie odbył się panel dyskusyjny dotyczący roli samorządów w tworzeniu warunków rozwoju dla rodzin i społeczeństwa obywatelskiego. W trakcie panelu dyskusyjnego można było usłyszeć istotne rekomendacje i dobre praktyki dla struktur samorządowych takie jak:
- Wzmacnianie ewaluacji stosowanych rozwiązań i działań w samorządach poprzez określanie poziomu realizacji założonych celów społecznych i efektów prorodzinnych;
- Aktywizowanie środowisk lokalnych;
- Systematyczne informowanie mieszkańców o działaniach i możliwościach dla rodzin przez samorządy;
- Działania wspólnototwórcze dla lokalnych mieszkańców;
- Wspieranie lokalnych rodzin poprzez rozwijanie infrastruktury i zniżek;
- Współpraca samorządów z lokalnymi NGO-sami i bezpośrednio z mieszkańcami w wypracowaniu rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby mieszkańców;
- Zaangażowanie mieszkańców do działania i tworzenia dobra wspólnego poczynając od zgłaszania pomysłów działania po realizację tych pomysłów z ich udziałem;
- Fundusze i budżety obywatelskie obowiązkowo wydzielane z finansów samorządowych do zagospodarowania na inicjatywy mieszkańców.
Rzecznik Praw Dziecka udostępnił raport z ogólnopolskiego badania jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce. Raport ten został opracowany między innymi przez dr Jarosława Przepierskiego z Centrum Badania nad Rodziną. Badaniem objęto łącznie ponad 5 800 uczniów z całej Polski, z czego około 16 proc. z nich było mieszkańcami województwa mazowieckiego (najliczniejsza grupa spośród wszystkich województw). Realizacja badania w szkołach miała miejsce pod koniec roku szkolnego w czerwcu 2021r. podczas trwającej pandemii.
Dekalog Wychowania – dziesięć zasad wychowania, które zostały przedstawione podczas Kongresu:
1. Wychowuj dziecko, opierając się na wartościach, ucząc je okazywania szacunku oraz dostrzegania dobra, piękna, miłości w sobie i w innych.
2. Podaruj dziecku jak najwięcej swojego czasu i zaangażowania – bądź z nim, słuchaj i rozmawiaj.
3. Zadbaj o siebie, pielęgnuj swoje więzi rodzinne – dzieci potrzebują kochających się rodziców: mamy i taty.
4. Wspieraj, inspiruj i towarzysz, ale nie wyręczaj – w ten sposób nauczysz swoje dziecko samodzielności.
5. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jasno określaj wymagania, granice i zasady, ale przede wszystkim bądź dostępny dla dziecka.
6. Buduj relacje – okazuj uczucia i rozmawiaj o nich, bądź wiarygodny.
7. Daj przykład i bądź autorytetem – niech Twoje słowa mają odzwierciedlenie w czynach, a czyny stanowią dla dziecka inspirację do działania.
8. Daj sobie i dziecku prawo do błędu, unikaj porównywania – niepowodzenia kształtują charakter i uczą mierzenia się z trudnościami.
9. Rozwiązuj konflikty – ich niezrozumienie i unikanie pogarszają relacje. Bądź przy dziecku i odpowiadaj na jego pytania, przepraszaj i wybaczaj.
10. Kochaj bezwarunkowo.