Inauguracja projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa"
07.06.2022
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w inauguracji projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa” w ramach przedsięwzięcia realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, które jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W efekcie przedsięwzięcia w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia ekologiczna, bezpieczna a przede wszystkim ekonomiczna. Spotkanie odbyło się we wtorek, 7 czerwca br. w Parku Przemysłowym w Sokołowie Podlaskim. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Waldemar Kraska, Senator PR, Wiceminister Zdrowia oraz dr Remigiusz Kopoczek, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Bogusław Jan Karakula, Burmistrz Miasta Sokołowa Podlaskiego przywitał gości i przedstawił realizatorów projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa” - konsorcjum, którego liderem jest ECN Spółka Akcyjna oraz pozostałych członków: Energotechnikę sp. z o.o., Instytut Certyfikacji Emisji Budynków sp. z o.o., Biogas East sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno- Komunalnych Spółka z o.o.
Następnie Maciej Wąż, Prezes ECN zaprezentował projekt „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, który został uruchomiony w ramach przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Maciej Wąż zapewniał, że dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95 proc. Nowa technologia to szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny rosną w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Ponadto Prezes ECN podkreślał, że nowe rozwiązanie energetyczne opracowane przez konsorcjum jest ekologiczne, bezpieczne a przede wszystkim racjonalne ekonomicznie. Elektrownia, która powstanie w Sokołowie Podlaskim to rozwiązanie oparte na biometanie i pompach ciepła. Likwiduje niską emisję zanieczyszczeń do powietrza oraz emisję gazów cieplarnianych. To także wzorcowe przedsięwzięcie, które wpisuje się w model gospodarki obiegu zamkniętego.
Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele administracji publicznej m.in. Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Waldemar Kraska, Senator PR, Wiceminister Zdrowia oraz dr Remigiusz Kopoczek, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Przedsięwzięcie „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” jest tylko jedną z inicjatyw Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które wspierają realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal).
Organizatorami spotkania byli: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Miasto Sokołów Podlaski, Mazowiecki Klaster ICT Krajowy Klaster Kluczowy oraz Konsorcjum „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”.