Informacje dotyczące Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie
Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie został powołany Zarządzeniem nr 169 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 sierpnia 2002 r. w sprawie powołania Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.).
Obsługę administracyjną Wojewódzkiego Zespołu w Warszawie zapewnia Wydział do spraw Osób Niepełnosprawnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wojewódzki Zespół jest organem II instancji, właściwym do rozpatrywania odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanych przez powiatowe i miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, działające na terenie województwa mazowieckiego.
W skład Wojewódzkiego Zespołu wchodzą:
- przewodnicząca,
- sekretarz,
- lekarze,
- psycholodzy,
- pedagodzy,
- doradcy zawodowi,
- pracownicy socjalni.
Członkowie Zespołu posiadają zaświadczenia uprawniające do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydane przez Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych.
Od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu, który orzeczenie wydał.
Nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnoprawności sprawuje Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych:
Adres:
ul. Żurawia 4 A,
00- 503 Warszawa
Tel. (22) 461 60 00
Adres korespondencyjny:
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
Bezpośredni nadzór nad powiatowymi/miejskimi zespołami na terenie województwa mazowieckiego pełni Wojewoda Mazowiecki przy pomocy Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie.
Do zadań realizowanych w ramach nadzoru sprawowanego przez Pełnomocnika oraz Wojewodę należą:
- kontrola orzeczeń co do ich zgodności z zebranymi dokumentami lub z przepisami dotyczącymi orzekania o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
- kontrola prawidłowości i jednolitości stosowania przepisów, standardów i procedur postępowania w sprawach dotyczących orzekania o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności;
- szkolenie członków wojewódzkich zespołów (Pełnomocnik) oraz powiatowych/miejskich zespołów (Wojewoda);
- udzielanie wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów regulujących postępowanie w sprawach dotyczących orzekania o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.