W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak działa przejście graniczne na Okęciu? Wojewoda ocenił zabezpieczania

03.12.2024

Priorytetem jest bezpieczeństwo oraz gotowość na nowe wyzwania. Wojewoda Mariusz Frankowski wraz z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej odwiedził przejście graniczne Warszawa-Okęcie. Wojewoda chciał sprawdzić zza kulis, jak działa system zabezpieczeń i kontroli na największym lotniczym przejściu granicznym i upewnić się jak wyglądają przygotowania przed zbliżającą się prezydencji.

Wojewoda Mariusz Frankowski wraz z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej odwiedził Warszawa-Okęcie

Prezydencja Polski w Radzie UE to wyjątkowa odpowiedzialność, ale także okazja, by zaprezentować nasze standardy na arenie międzynarodowej. Musimy pokazać, że Polska jest krajem nie tylko otwartym i gościnnym, ale przede wszystkim bezpiecznym – podkreślił Wojewoda Mariusz Frankowski

Dlatego szczególna uwaga jest kierowana na kluczowe punkty infrastruktury międzynarodowej. Jednym z nich jest przejście graniczne Warszawa-Okęcie. Wojewoda zapoznał się z procedurami bezpieczeństwa stosowanymi w jednym z najważniejszych przejść granicznych w Polsce. W trakcie spotkania przedstawiciele Straży Granicznej zaprezentowali sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie do zapewnienia skutecznej kontroli granicznej i pirotechnicznej. Także ten nowy, zakupiony dzięki wsparciu wojewody: pojemnik przeciwwybuchowy Paula 2, kombinezon pirotechniczny, lekki robot pirotechniczny oraz urządzenie RTG do prześwietlania bagaży. 

Jednym z ważniejszych punktów były bramki ABC (Automated Border Control), znane również jako bramki biometryczne. To one umożliwiają podróżnym sprawniejsze przechodzenie przez procedurę kontroli na lotnisku. Dzięki temu czas ten skrócił się do 15,2 sek. Jak to działa? Wystarczy najpierw zeskanować biometryczny dokument na dedykowanym czytniku, następnie pasażer przechodzi przez skanowanie twarzy oraz odcisków palców. System bramki porównuje te dane z zapisanymi w dokumencie – by sprawdzić, czy ktoś nie posługuje się np. skradzionym lub podrobionym paszportem. 

Pierwsze pół roku 2025 to czas prezydencji i przewidywany wzrost liczby delegacji zagranicznych oraz pasażerów. Wymaga to nie tylko zwiększonej czujności, ale także sprawności operacyjnej. Wojewoda zwrócił uwagę na konieczność koordynacji działań wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obsługę lotniska.

Wojewodzie w spotkaniu towarzyszył Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Dariusz Lutyński, z kolei Placówkę Straży Granicznej Warszawa-Okęcie reprezentował komendant, płk SG Piotr Czarnecki wraz z zastępcami: ppłk. SG Krzysztofem Przybytniakiem oraz mjr SG Agnieszką Wlizło.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}