W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak minęły tegoroczne wakacje na Mazowszu? Czy było bezpiecznie?

09.09.2024

O tym rozmawiał Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski z przedstawicielami służb podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie odbyło się 9 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Służby zwróciły uwagę przede wszystkim na dużą i rosnącą liczbę niebezpiecznych zachowań nad wodą oraz utonięć.

Posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dot. podsumowania sezonu letniego

- Dziękuję wszystkim służbom za prowadzenie działań zapewniających bezpieczny wypoczynek dzieci, młodzieży i pozostałym mieszkańcom Mazowsza zarówno podczas wyjazdów, jak i w miejscach zamieszkania – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski. - Oprócz kontroli, prewencja, edukacja i informowanie są niezwykle istotnymi elementami działań mających na celu ochronę mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Cały czas pozostaje niepokojąca kwestia stanu technicznego pojazdów oraz liczba utonięć. Najbliższe miesiące mogą przynieść różne anomalie pogodowe i niebezpieczne zjawiska, dlatego po raz kolejny zwracam się z apelem do mieszkańców Mazowsza o zwracanie uwagi na alerty otrzymywane z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – podkreślił Wojewoda. 

Kuratorium Oświaty w Warszawie

W bazie Kuratorium zatwierdzono 6766 zgłoszeń wypoczynku, w tym 2934 zgłoszenia wypoczynków na terenie Mazowsza, organizowanych przez podmioty zarejestrowane w województwie mazowieckim. W tym roku Kuratorium skontrolowało 153 miejsca zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży (w tym 9 z WSSE w Warszawie). Sprawdzano m.in. czy została zapewniona opieka medyczna, czy uczestnicy mieli bezpieczne i higieniczne warunki pobytu oraz czy liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy była zgodna z przepisami prawa. Ponadto organizatorzy i kierownicy wypoczynku byli informowani o potrzebie podjęcia stałych działań dotyczących profilaktyki uzależnień, w tym zażywania narkotyków.

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji dbali o bezpieczeństwo nad wodą. Służbę nad akwenami pełniło 312 policjantów. Mimo prowadzonych akcji prewencyjnych i przypominania o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w okresie wakacji utonęło 6 osób (dane województwa bez Warszawy i okolic).

W minione wakacje doszło do 410 wypadków drogowych. Zginęły 42 osoby, a 505 zostało rannych.

Policjanci z garnizonu mazowieckiego zwrócili szczególną uwagę na przeciwdziałanie narkomanii. Funkcjonariusze prowadzą działania prewencyjne związane z narkotykami. W ramach profilaktyki odbywają się prelekcje, pikniki, seminaria, konkursy skierowane do dzieci i młodzieży.

Komenda Stołeczna Policji

Policjanci z Komendy Stołecznej Policji w trakcie wakacji dbali o zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, w miejscu zamieszkania, na obszarach wodnych i w miejscach wypoczynku. Prowadzone były spotkania profilaktyczno – edukacyjne z młodzieżą (odbyło się ich 657) oraz z organizatorami i kierownikami wypoczynku letniego (380 spotkań). Funkcjonariusze skontrolowali 1 695 kąpielisk strzeżonych oraz 6 964 ,,dzikich kąpielisk". Od 22 czerwca do 1 września utonęło 20 osób i jest to wzrost w odniesieniu do ubiegłego roku o 9 osób.

Funkcjonariusze z garnizonu stołecznego prowadzili także kontrole autokarów i autobusów na drogach. Sprawdzono stan techniczny 206 pojazdów, z czego 6 nie dopuszczono do ruchu. W okresie wakacji doszło do 317 wypadków drogowych, 20 osób zginęło, 356 zostało rannych.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzili 185 kontroli obiektów służących do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, wydali 166 opinii pozytywnych, 6 pozytywnych z dodatkowymi warunkami oraz 13 negatywnych. W przypadku organizacji obozów harcerskich - wydano 32 opinie pozytywne, 1 pozytywną z dodatkowymi warunkami oraz 2 negatywne. 

Podczas obozów harcerskich 11 razy zastosowano procedurę P1 – przygotowanie do ewakuacji oraz 10 razy procedurę P2, tj. przeprowadzono ewakuację w związku z alertami i zagrożeniami pogodowymi.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego

Inspektorzy Transportu Drogowego przeprowadzili 155 kontroli stanu technicznego autokarów, którymi dzieci i młodzież jechały na wypoczynek. Sprawdzano czas pracy, uprawnienia i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

WSSE skontrolowało 545 miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Organizatorzy w zdecydowanej większości zapewnili uczestnikom bezpieczne i higieniczne warunki. Zostały jednak stwierdzone 54 nieprawidłowości, m.in. brak dokumentacji medycznej z badań do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu, czy uchybienia związane z żywnością i żywieniem. Ponadto inspekcja prowadziła także stały nadzór nad jakością wody do spożycia pochodzącej z wodociągów publicznych.

Legionowskie WOPR

Legionowskie WOPR podczas sezonu wakacyjnego dbało i nadal dba o bezpieczeństwo wypoczywających na 3 kąpieliskach. Prezes LWOPR zwrócił uwagę, że mimo bardzo dobrej współpracy z Policją i Strażą, niepokojąco dużo jest interwencji ratowników oraz utonięć, a także na lekkomyślność osób wypoczywających nad wodą. Dotyczyło to zwłaszcza rodziców, którzy nie pilnują swoich dzieci oraz osób kąpiących się pod wpływem alkoholu. Nad Jeziorem  Zegrzyńskim pierwszej pomocy udzielono 176 osobom, natomiast utonęło 5 osób (o 3 osoby więcej niż rok temu).

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynuje pracę służb zespolonych oraz niezespolonych Wojewody Mazowieckiego, a także gromadzi i przetwarza informacje wpływające do WCZK od ww. służb, powiatowych i miejskich Centrów Zarządzania Kryzysowego, jednostek samorządu terytorialnego oraz mieszkańców województwa.

Na zakończenie Wojewoda Mazowiecki podziękował wszystkim służbom i inspekcjom za zaangażowanie i wzajemną współpracę w dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców województwa mazowieckiego.

W posiedzeniu MWZZK wzięli udział także: Komendant Stołeczny Policji insp. Dariusz Walichnowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, insp. Paweł Herbuś, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  bryg. Waldemar Wysowski, Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Zbigniew Kapciak oraz przedstawiciele pozostałych służb zespolonych oraz IMGW, WOPR i 6MBOT.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}