W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak przygotowywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego? – szkolenia dla przedstawicieli samorządów

11.10.2024

Zasady sporządzania aktu planistycznego, tryb uchwalania planu miejscowego oraz zmiany w procedurze opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wynikające z nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Odpowiedziami na te zagadnienia dzielili się pracownicy Wydziału Prawnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie podczas cyklu szkoleń dla przedstawicieli samorządów oraz pracowników urzędów miast i gmin zajmujących się tworzeniem planów miejscowych. Jedno ze spotkań otworzył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Szkolenie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Szkolenia on-line odbyły się 1, 3, 9 i 11 października. Program szkolenia przygotowany był zgodnie z potrzebami zgłaszanymi do Wojewody przez jednostki samorządu terytorialnego
z województwa mazowieckiego. Szczególny nacisk położono na kwestię naruszeń prawa na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych i organu nadzoru. Omawiane były m.in.: uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego lub jego zmiany, procedury jego opracowania, obowiązkowe elementy planu takie jak zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków czy warunków scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym, sposobu dokumentowania przebiegu prac planistycznych.

Podczas szkoleń były omawiane również zagadnienia, zgłaszane wcześniej przez uczestników jako warte omówienia.

Plan miejscowy stanowi podstawę planowania przestrzennego w gminie. Ustanawia przepisy powszechnie obowiązujące na danym terenie. Dzięki miejscowym planom zagospodarowania przestrzennego, które opracowują gminy, jej mieszkańcy wiedzą jakie warunki muszą spełnić, aby wybudować dom lub budynek usługowy, które obszary są chronione, w którym miejscu gmina planuje wybudować szkołę lub inny budynek usług publicznych, stworzyć park, a gdzie znajduje się teren przemysłowy.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}