W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami?

09.12.2024

Co roku zwiększa się liczba składanych wniosków oraz wydanych orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Dlatego ważne jest, by szukać najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów wsparcia. O tych istotnych kwestiach rozmawiali przewodniczący powiatowych i miejskich Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w województwie mazowieckim. W spotkaniu, które odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyzn

– Dziękuję za pracę, którą już Państwo wkładają w przygotowania. Jednocześnie proszę o dalsze zaangażowanie, bo mamy jeszcze dużo do zrobienia w kwestii ułatwienia życia i codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Każdego roku zwiększa się liczba składanych wniosków oraz wydanych orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. W 2023 roku było ich ponad 83 tys., natomiast w 2024 do tej pory wpłynęło ich już prawie 88 tys. To wzrost o ponad 5,6 proc.

Wzrasta również liczba orzeczeń wydanych przez Powiatowe i Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W 2022 ich liczba wyniosła ponad 65 tys., w 2023 już prawie 76 tys. W tym roku zostało wydanych już ponad 74 tys. orzeczeń.

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje 29 powiatowych lub miejskich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Bezpośredni nadzór nad nimi, na terenie województwa mazowieckiego, pełni Wojewoda Mazowiecki przy pomocy Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie.

Powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, jako organy działające w I instancji wydają: orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Członkowie powiatowych lub miejskich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności z terenu województwa mazowieckiego posiadają zaświadczenia, które uprawniają do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydane przez Wojewodę Mazowieckiego.

W spotkaniu wzięły również udział m.in. Dyrektor Wydziału do spraw Osób Niepełnosprawnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Marzena Tazbir-Kowalczyk, Zastępca Dyrektora Urszula Kowalewska oraz Sekretarz Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności Monika Materek.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}