„Jesteśmy Razem” – wspólna historia to wspólna pamięć
20.11.2024
Przez szacunek do wspólnej historii Polski i Izraela po dialog w teraźniejszości. Na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince 20 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych tu Polaków i Żydów. A to w ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „Jesteśmy Razem”. Nie zapominamy o ofiarach wydarzeń sprzed ponad 80 lat, bo traumatyczne przeżycia rezonują w pamięci obu narodów, w świadomości całych rodzin, które straciły w Treblince swoich bliskich.
Projekt „Jesteśmy Razem” rozpoczynają warsztaty. Młodzież z województwa mazowieckiego spotyka się ze swoimi rówieśnikami z Izraela, co ma pomóc w zbliżeniu się do siebie obu grup młodych ludzi. Robimy to poprzez edukację historyczną, wzajemne poznanie i rozmowy. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół w Kosowie Lackim, a prowadzą je polscy i izraelscy nauczyciele. Młodzież podczas warsztatów odwiedził Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski
Ważnym elementem przedsięwzięcia „Jesteśmy Razem” jest panel dla samorządowców z miejscowości, których mieszkańcy pochodzenia żydowskiego zginęli w obozie w Treblince. Wydarzenie odbyło się Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Uczestników wydarzenia powitał Burmistrz Kosowa Lackiego Jan Słomiak i Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Łucja Koch. W tym roku Muzeum POLIN przygotowało wykład „Dziedzictwo żydowskie w Polsce - pamiętamy i działamy”. W panelu udział wzięli m.in. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Wicewojewoda Robert Sitnik i przedstawiciele samorządów.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku w Miejscu Straceń oraz przy Pomniku upamiętniającym zamordowanych Romów i Sinti w byłym niemieckim Karnym Obozie Pracy. Wieńce złożyli Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski i Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.
Następnie pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince zebrani uczcili minutą ciszy ofiary Holocaustu, po czym Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji odegrała hymny państwowe Izraela i Polski.
Znajdujemy się w miejscu pamięci o ofiarach nazistowskiego obozu zagłady, bolesnych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii ludzkości. Na Mazowszu, właśnie w Treblince, we wspólnej pamięci złożone są tragiczne losy tysięcy Żydów, a także historia Polaków, którzy doświadczyli wojennego cierpienia. Obie nasze historie – polska i żydowska – wciąż pozostają w dialogu, budowanym na świadectwach tych, którzy przetrwali i przekazali pamięć o tamtych czasach. Po to, żebyśmy nie zapomnieli i wyciągnęli lekcję na przyszłość – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski i Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Łucja Koch, Burmistrz Kosowa Lackiego Jan Słomiak, przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Izraela oraz młodzież izraelska i polska zapalili sześć zniczy upamiętniających sześć milionów ofiar Holocaustu: znicz Pamięci, znicz Sprawiedliwych, znicz Pamięci Janusza Korczaka, znicz Przyjaźni Między Narodami, znicz Oporu i Bohaterstwa, znicz Nadziei.
Projekt „Jesteśmy Razem” to wspólna inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerami tego przedsięwzięcia są Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), Miasto i Gmina Kosów Lacki oraz Zespół Szkół w Kosowie Lackim. Realizowany jest również we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela. Nadaje to przedsięwzięciu wymiar międzynarodowy. Spotkanie kolejny raz umożliwiło nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela, co przyczynia się do zbliżenia obydwu narodów.