Już 20 lat korzystamy z członkostwa w Unii Europejskiej!
17.04.2024
Jak zmieniła się Polska w ostatnich 20 latach dzięki członkostwu w Unii Europejskiej? Czy samorządy wykorzystały szansę, którą otrzymały? Jakie są potrzeby i wyzwania w kontekście przyszłości finansowania europejskiego? Między innymi na te pytania odpowiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas konferencji zatytułowanej „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, zorganizowanej 17 kwietnia w Polskiej Agencji Prasowej.
W czerwcu 2003 roku podczas ogólnopolskiego referendum powiedzieliśmy TAK dla dołączenia do europejskiej wspólnoty. I ta decyzja wpłynęła na życie każdego z nas. W efekcie, już od 20 lat czerpiemy korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Należą do nich między innymi inwestycje w rozwój gospodarki, infrastrukturę drogową, kolejową, szpitalną, edukacyjną, kulturalną i wiele innych obszarów. Skorzystaliśmy także z nadzwyczajnego wsparcia w czasie pandemii COVID-19. A teraz jeszcze mamy dostęp do środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Członkostwo w Unii Europejskiej to także jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa.
Z okazji przypadającej na 1 maja rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, Polska Agencja Prasowa zorganizowała konferencję z udziałem m.in.: byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych premierów prof. Jerzego Buzka i Jana Krzysztofa Bieleckiego, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, czy Wiceministra Spraw Zagranicznych Marka Prawdy.
Wydarzenie otworzyła Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola - Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających Unię Europejską – powiedziała Przewodnicząca PE w specjalnym przesłaniu do uczestników.
Doświadczenia z 20 lat rozwoju Polski lokalnej dzięki pomocy europejskiej
Samorządy są jednym z głównych beneficjentów funduszy z unijnej Polityki Spójności, a z efektów dofinansowanych inwestycji korzystają mieszkańcy. O tym jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rozwoju lokalnego i realizacji projektów europejskich rozmawiali: Wiceminister Funduszy i Polityki regionalnej Jacek Protas, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Europoseł Adam Jarubas, była Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, oraz Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Rozmowę poprowadziła Redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik.
Paneliści zauważyli, że obecnie samorządy znacznie lepiej radzą sobie z planowaniem i realizacją unijnych inwestycji niż w początkowych latach. Specyfika programów europejskich uległa również zmianie, co wymaga zdecydowanie większej otwartości na szukanie różnych źródeł finansowania inwestycji. Pomocne w tym będą kompetencje rozwinięte na przestrzeni lat, na co zwrócił uwagę Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski. – Na przestrzeni lat nauczyliśmy się myślenia projektowego. Na poziomie konkretnych samorządów powstały wydziały odpowiedzialne za realizację projektów europejskich, co teraz procentuje. Każda perspektywa była inna, obecnie trudno już zrealizować całość inwestycji w ramach jednego projektu, trzeba szukać różnych źródeł finansowania. I dzięki temu, że takie działy powstały jest to zdecydowanie łatwiejsze. Doświadczenia z minionych lat były mądrą lekcją strategicznego, szerszego myślenia o rozwoju lokalnym – powiedział Wojewoda Mazowiecki.