Kierunki założeń polityki metropolitalnej RP – obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
19.03.2024
Omówienie potrzeb i proponowanych kierunków założeń polityki metropolitalnej RP było tematem obrad Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych. W posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zorganizowanym 19 marca w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wziął udział Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Szymański. W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, a także przedstawicie m.in.: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Województw RP.
Metropolie są jednym z czynników rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego wielu państw europejskich. Zwiększenie potencjału obszarów metropolitalnych w Polsce wymaga wprowadzenia systemowych rozwiązań ułatwiających zrównoważony rozwój i rozwiązywanie problemów z korzyścią dla mieszkańców. Zapewnienie odpowiedniej jakości usług, na przykład w zakresie transportu publicznego, wymaga budowania powiązań między głównymi polskimi miastami a ich obszarami funkcjonalnymi.
Rozmowy Rządu z Samorządem
Podczas wspólnego posiedzenia rządu i samorządu z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Szymańskiego omówiono kierunki rozwoju polityki metropolitalnej Polski. Punktem wyjścia do rozmów była propozycja ramowych założeń opracowana przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
W obradach udział wzięli: Prezydent Miasta Wrocławia i Przedstawiciel Związku Miast Polskich Jacek Sutryk, Pełnomocnik ds. Legislacji Związku Miast Polskich Marek Wójcik, a także m.in.: przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Województw RP, czy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) jest forum współpracy i wypracowywania wspólnego stanowiska rządu i samorządu. Zadaniem Komisji jest uzgadnianie stanowisk w obszarach związanych z funkcjonowaniem samorządów lokalnych, wpływu polityki rządowej na samorządy, jak również wynikających z działania Unii Europejskiej.