KOMUNIKAT dotyczący działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania dofinansowywane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (aktualizacja – obowiązywanie od 15 stycznia 2022 r.)
31.03.2022
Aktualizacja w związku ze zmianą rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, która weszła w życie z dniem 15 stycznia 2022 r.
25 czerwca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.
Pismem z 14 czerwca 2021 r. Minister Infrastruktury poinformował o aktualizacji wytycznych w powyższym zakresie, wskazując, że Beneficjenci realizując obowiązek informacyjny opisany w art. 38 ust. 1 ww. ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, zwaną dalej ustawą o RFRD powinni stosować przepisy ww. rozporządzenia.
Zaktualizowane wytyczne dotyczące zamieszczenia informacji na stronie internetowej oraz tablicy wraz edytowalnym plikiem z jej wzorem znajdują się na portalu Gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/premier/dzialania-informacyjne.
Wypełniając obowiązek informacyjny konieczne jest spełnienie zarówno obowiązków wynikających z art. 38 ustawy o RFRD, jak i ww. rozporządzenia.
Zgodnie z art. 38 ustawy o RFRD, tablicę informacyjną należy umieścić na drodze przez okres nie krótszy niż 5 lat od dnia oddania zadania do użytkowania. Tablica powinna zawierać informacje dotyczące:
- nazwy Funduszu,
- nazwy zadania objętego dofinansowaniem,
- kwoty udzielonego dofinansowania ze środków Funduszu.
Poniżej opisano najważniejsze kwestie dotyczące umieszczania tablicy informacyjnej oraz zamieszczenia informacji na stronie internetowej oraz na profilach w internetowych serwisach społecznościowych uwzględniając wymogi określone zarówno w art. 38 ustawy o RFRD, jak i szczegółowe wytyczne opisane w ww. rozporządzeniu.
Tablice informacyjne
Wzór tablicy informacyjnej
Tablice należy wykonywać zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia (link wskazany powyżej). Wzór dostępny jest również w załączniku do niniejszego komunikatu.
Treść umieszczana na tablicy informacyjnej
Uwzględniając art. 38 ust. 4 ustawy o RFRD tablica powinna zawierać informacje dotyczące:
- nazwy Funduszu, tj. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg,
- nazwy zadania objętego dofinansowaniem, tj. nazwę wskazaną w umowie o dofinansowanie,
- wynikającą z listy zadań rekomendowanych do dofinansowania,
- kwoty udzielonego dofinansowania ze środków Funduszu.
Kiedy należy ustawić tablice informacyjne
Tablice informacyjne należy ustawić w miejscu realizacji zadania w momencie rozpoczęcia prac budowlanych lub innych działań zmierzających bezpośrednio do realizacji zadania. W przypadku gdy czynności, o których mowa powyżej podjęto przed podpisaniem umowy o dofinansowanie zadania i powyższy wymóg nie może być spełniony, tablicę informacyjną umieszcza się niezwłocznie po podpisaniu umowy o dofinansowanie, jednak nie później niż w terminie 60 dni od podpisania tej umowy.
Liczba tablic informacyjnych
Na każdym odcinku drogi o długości poniżej 10 km należy ustawić:
- jedną tablicę informacyjną (dwustronną jeżeli jest ona ustanowiona prostopadle do drogi),
lub
- jedną tablicę jednostronną jeżeli jest ona ustawiona równolegle do drogi.
W przypadku odcinka, którego długość przekracza 10 km, umieścić należy dwie tablice – jedną na początku, drugą na końca odcinka. W sytuacji gdy zadanie obejmuje zakresem połączone bezpośrednio ze sobą odcinki tej samej drogi (o jednakowym numerze), a ich łączna długość nie przekracza 10 km, obowiązek informacyjny uznaje się za spełniony poprzez umieszczenie jednej tablicy dwustronnej (prostopadle do drogi) lub jednostronnej (równolegle do drogi). Jeżeli łączna długość takich odcinków wynosi powyżej 10 km, ustawić należy dwie tablice – jedną na początku, drugą na końcu realizowanej drogi.
Rozmiar tablic informacyjnych
Tablica informacyjna w przypadku zadań dofinansowanych z Funduszu powinna mieć wymiar 180 × 120 cm.
Dopuszcza się użycie tablicy o wymiarach 90 × 60 cm pod warunkiem uzyskania opinii organu zarządzającego infrastrukturą, w zakresie której realizowane jest zadanie, właściwego dla miejsca umieszczenia tablicy, potwierdzającej, że umieszczenie tablicy o wymiarach wskazanych w pkt 1 nie jest możliwe ze względów technicznych lub względów bezpieczeństwa oraz zgody dysponenta części budżetowej lub państwowego funduszu celowego – w niniejszym przypadku Ministra Infrastruktury.
Okres eksponowania tablic informacyjnych w miejscu realizacji zadania
Tablica informacyjna powinna być wyeksponowana przez 5 lat od dnia oddania zadania do użytkowania lub zakończenia zadania, rozumianego jako datę zakończenia finansowego i rzeczowego realizacji zadania, w zależności od tego która z powyższych czynności nastąpi później.
Aktualizacja treści tablic informacyjnych
Za każdym razem gdy informacje dotyczące wartości dofinansowania oraz całkowitej wartości zadania ulegną zmianie, tablicę informacyjną należy niezwłocznie wymienić, tak aby wartości na niej przedstawione zachowywały aktualność.
Beneficjent zobowiązany jest do wymiany lub odnowy na własny koszt tablicy uszkodzonej lub nieczytelnej.
Informacja na stronie internetowej oraz na profilach w internetowych serwisach społecznościowych
Zakres informacji zamieszczanych na stronie internetowej oraz na profilach w internetowych serwisach społecznościowych
W przypadku gdy Beneficjent posiada swoją stronę internetową powinien zamieścić informację
dotyczącą realizowanych zadań zawierającą co najmniej:
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej,
- informację o dofinansowaniu zadania z państwowego funduszu celowego,
- nazwę Funduszu, tj. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg,
- nazwę zadania,
- wartość dofinansowania i całkowitą wartość zadania,
- krótki opis zadania.
Powyższe informacje zamieszcza się na stronie internetowej oraz na profilach w internetowych portalach społecznościowych Beneficjenta – publikacja na stronie lub portalach jednostki realizującej zadanie (np. powiatowego zarządu dróg) nie wypełnia ww. obowiązku.
Ekspozycja informacji na stronie internetowej
Informację na stronie internetowej należy zamieścić w zakładce lub podstronie przeznaczonej specjalnie dla zadań realizowanych z państwowych funduszy celowych. Dostęp do zakładki lub podstrony powinien być możliwy ze strony głównej.
Kiedy należy zamieścić informacje na stronie internetowej oraz na profilu w internetowym serwisie społecznościowym
Informacje należy umieścić w momencie rozpoczęcia prac budowlanych lub innych działań zmierzających bezpośrednio do realizacji zadania. W przypadku gdy czynności, o których mowa powyżej podjęto przed podpisaniem umowy o dofinansowanie zadania i powyższy wymóg nie może być spełniony, informację na stronie internetowej należy zamieścić bezpośrednio po podpisaniu umowy o dofinansowanie jednak nie później niż w terminie 45 dni od dnia podpisania tej umowy.
Okres zamieszczenia informacji na stronie internetowej
Informacja dotycząca realizowanego zadania pozostaje na stronie internetowej 5 lat licząc od dnia zakończenia zadania, rozumianego jako datę zakończenia finansowego i rzeczowego realizacji zadania.
Aktualizacja informacji zamieszczonych na stronie internetowej
Beneficjent zobowiązany jest do aktualizacji informacji zawartych na stronie internetowej w zakresie realizacji zadania.
W zakresie wyżej nieopisanym mają zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych oraz ustawa o Rządowym Funduszu Rozwoju.
Materiały
Wzór tablicy informacyjnej RFRD (częściowo uzupełniony)Wzór_tablicy_informacyjnej_RFRD_(częściowo_uzupełniony).pdf 0.92MB Przykład - strona internetowa Beneficjenta
Przykład_-_strona_internetowa_Beneficjenta.pdf 0.51MB