W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki”

10.05.2022

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w konferencji pt. „Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki” organizowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wydarzenie miało miejsce w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Konferencja „Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki”

W spotkaniu udział wzięli m.in. Dyrektorzy Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Domów Pomocy Społecznej, Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego.

- Musimy tworzyć takie systemy, które chcielibyśmy, by nas dotyczyły, jak będziemy w  potrzebie. Stąd też przejście z tzw. opieki zbiorowej na opiekę indywidualną, która jest bardziej skierowana do konkretnej osoby potrzebującej, ponieważ zainteresowanie się pojedynczym człowiekiem szczególnie w potrzebie jest bardzo ważne. – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Obszary, których proces deinstytucjonailzacji dotyczy to: osoby starsze, osoby w kryzysie bezdomności, osoby z zaburzeniami psychicznymi, dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, rodziny w momencie kiedy dziecko jest umieszczone w pieczy zastępczej.

Główne kierunki działań to m.in.: rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej, upowszechnienie i rozwój centrów opiekuńczo – mieszkalnych, rodzinnych domów pomocy, ośrodków wsparcia z miejscami całodobowymi, koordynacja usług na poziomie gminy (np. CUS), asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu pozakonkursowego Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Podczas konferencji zostały przedstawione założenia deinstytucjonalizacji, projektu i regulaminu konkursu grantowego, który realizowany będzie w ramach ww. projektu pozakonkursowego. Ponadto przedstawiono ideę deinstytucjonalizacji oraz jakie są jej dobre praktyki (m.in.: rozwój usług opiekuńczych, w tym usług sąsiedzkich, rozwój mieszkalnictwa i treningowego).

W wydarzeniu wzięli udział także Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Justyna Pawlak, Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Bogumiła Dertkowska, Dyrekcja Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: Anna Olszewska i Kinga Jura, przedstawiciele Fundacji Flexi Mind oraz przedstawiciel PSONI Koło w Jarosławcu.

{"register":{"columns":[]}}