W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja naukowa „Kościele co mówisz sam o sobie"

24.08.2023

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w konferencji naukowej „Kościele co mówisz sam o sobie”. Podczas uroczystości wykład wygłosił m.in. Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Spotkanie odbyło się 24 sierpnia br. w Muzeum Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył również m.in. Poseł na Sejm RP Daniel Milewski.

Na zdjęciu widać kobiety i mężczyzn

Konferencja naukowa „Kościele co mówisz sam o sobie” była poświęcona 85. rocznicy życia oraz 60. rocznicy pozostawania w stanie duchownym ks. bp. Antoniego Pacyfik Dydycza.

Wśród tematów poruszanych podczas spotkania pojawiły się m.in. rozważania na temat zaangażowania chrześcijan w życie społeczne oraz pytania o wartości chrześcijańskie w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek odznaczył medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” ks. bp. Antoniego Pacyfik Dydycza oraz wygłosił wykład Dlaczego wartości chrześcijańskie w wychowaniu dzieci i młodzieży.

W wystąpieniu podkreślił, że jednym z zagrożeń dla Polski jest kryzys demograficzny, a odpowiedzią musi być powrót do korzeni chrześcijańskich. Minister zaznaczył, że problem demograficzny wynika z egoizmu i braku solidarności za przyszłe pokolenia. Profesor Czarnek w swoim wystąpieniu odniósł się również do istotnej roli kobiety w wychowaniu dzieci.

Ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz urodził się w Serpelicach 24 sierpnia 1938 roku. W 1954 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Kapucynów w Łomży. Studiował również socjologię na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w 1970 roku uzyskał tytuł magistra. Stopień naukowy doktora z nauk humanistycznych (historia) uzyskał w 1994 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 20 czerwca 1994 roku został prekonizowany biskupem drohiczyńskim. Uczestniczył w tworzeniu diecezjalnych ruchów i stowarzyszeń oraz przyczynił się do powstania Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, Inicjatywy Antynarkotykowej i Młodzieżowego Ośrodka Ekumenicznego. W 2014 roku przeszedł na emeryturę.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}