W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Rowerowe prawo jazdy – moje bezpieczeństwo w ruchu drogowym w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa

11.05.2023

Zbliżający się sezon letni i ładna pogoda zachęcają do spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu. W tym czasie wszyscy chętniej korzystają z takich środków komunikacji, jak rower. W związku z tym Wojewoda Mazowiecki wraz z Mazowieckim Kuratorem Oświaty zapraszają na Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa, który odbędzie się 11-19 maja br. W Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym w Markach odbyła się Konferencja „Rowerowe prawo jazdy – moje bezpieczeństwo w ruchu drogowym” inaugurująca II Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. W briefingu prasowym wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm RP Paweł Lisiecki, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek.

Na zdjęciu widać kobietę i mężczyzn

- Głównym założeniem Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa jest temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Z uwagi na nadchodzący sezon letni, podczas pikników na terenie delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, będzie poruszana kwestia bezpieczeństwa w szerszym zakresie, nie tylko w ruchu drogowym, ale również nad wodą, w lesie. Uczestnicy będą się mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Ideą przewodnią Tygodnia Bezpieczeństwa jest to, żeby każde dziecko powyżej 10. roku życia, które porusza się na rowerze i na hulajnogach elektrycznych, posiadało kartę rowerową – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz podczas briefingu prasowego.  

- Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło drugą już edycję Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa. Przypomnę, że rok temu, również w maju, wspólnie z Wojewodą Mazowieckim, zainaugurowaliśmy podobną akcję, która cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli. W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa przewidujemy organizację różnorodnych i myślę, że atrakcyjnych dla dzieci przedsięwzięć i  konkursów, które pozwolą nie tylko miło spędzić czas, ale będą przede wszystkim okazją do przypomnienia i utrwalenia nawyków związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym - mówiła Dorota Skrzypek, Mazowiecki Wicekurator Oświaty.

Konferencję zainaugurowano występem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Markach. Następnie Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz odczytał list Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego:

- Ufam, że Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa stanie się inspiracją do poszukiwania nowych form upowszechniania wśród młodych ludzi postawy odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Bez niej niemożliwe jest bowiem osiągnięcie dojrzałości społecznej, która powinna stanowić uwieńczenie procesu edukacji i wychowania. Z tego punktu widzenia wartość inaugurowanej dziś akcji znacznie przewyższa jej oczekiwane doraźne korzyści w postaci zmniejszenia liczby wypadków i ograniczenia ich skutków – przedsięwzięcie to zyskuje rangę inwestycji w jakość życia naszej wspólnoty i siłę łączących ją więzi – napisał w liście skierowanym do uczestników konferencji, Wojewoda Mazowiecki.

Konferencja była adresowana do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, którzy zachęcani byli do zaplanowania działań związanych z bezpieczeństwem na terenie szkół.

W ramach konferencji zaprezentowano wykłady dotyczące bezpieczeństwa  uczniów i dobre praktyki, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa komunikacyjnego, o których opowiedzieli przedstawiciele: Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Miasta Marki.

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, uhonorowali Publiczną Szkołę Podstawową im. Franciszka Ksawerego Christianiego w Guzowie za najwięcej wydanych  kart rowerowych w roku szkolnym 2021/2022 w województwie mazowieckim.

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa adresowany jest szczególnie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, uczniów szkół podstawowych, wychowanków przedszkoli i placówek oświatowych. Jego celem jest popularyzacja problematyki bezpieczeństwa dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego oraz profilaktyka zagrożeń. Inicjatorami akcji byli Poseł na Sejm RP Paweł Lisiecki oraz zarząd Moto Klubu Wawer.

W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, w poszczególnych Delegaturach Kuratorium Oświaty w Warszawie, na terenie wybranych szkół  z województwa mazowieckiego odbędą się Pikniki, podczas których nie zabraknie różnorodnych atrakcji. Będą m.in. konkursy wiedzy o ruchu drogowym, konkursy jazdy na rowerze zgodnej z przepisami ruchu drogowego, turnieje doskonalenia technik jazdy po torze rowerowym, slalomy na hulajnodze, gry i zabawy na temat bezpieczeństwa, pogadanki tematyczne, pokazy ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazy sprzętu specjalistycznego.

Pikniki Bezpieczeństwa:

•          12 maja 2023 r. – Delegatura Płock – Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole

Szkolno-Przedszkolnym, ul. Polna 36, 05-900 Gostynin;

•          15 maja 2023 r. – Delegatura Ciechanów – Szkoła Podstawowa  w Świerczach,

ul. Pułtuska 26A, 06-150 Świercze;

•          16 maja 2023 r. – Delegatura Siedlce – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dziewulach, ul. Kościelna 10, 08-106 Dziewule;

•          17 maja 2023 r. – Warszawa – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

nr 14 im. Bohaterów Warszawy, ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 10,

02-495 Warszawa;

•          18 maja 2023 r. – Delegatura Ostrołęka – Zespół Placówek Oświatowych

w Brańszczyku,  ul. Nadbużna 3, 07-221 Brańszczyk;

•          19 maja 2023 r. – Delegatura Radom – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku, Mniszek 101, 26-625 Mniszek.

Pikniki organizowane z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty są wspierane przez lokalne samorządy terytorialne, szkoły i placówki oświatowe i kulturalne oraz  służby mundurowe: Komendę Wojewódzką Policji, Komendę Stołeczną Policji, Komendy Miejskie i Powiatowe, Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendę Miejską i Powiatową, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Do akcji przyłączyły się także: Automobilklub Polski, Oddziały Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Służby Medyczne, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa, Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, terenowe oddziały KRUS, oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Materiały

List Wojewody Mazowieckiego do uczestników konferencji
List​_Wojewody​_Mazowieckiego​_do​_uczestników​_konferencji.pdf 0.11MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}