W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Standardy ochrony małoletnich w prawie i praktyce” z udziałem Wojewodów

17.04.2024

Dlaczego potrzebujemy standardów ochrony małoletnich? W jaki sposób powinny być wdrażane nowe regulacje prawne z zakresu ochrony dzieci? Jakie są trudności i dobre praktyki we wprowadzaniu standardów ochrony małoletnich? Na te oraz inne pytania odpowiedzieli uczestnicy konferencji „Standardy ochrony małoletnich w prawie i praktyce”. Spotkanie online z udziałem Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, Wicewojewody Mazowieckiego Patryka Fajdka, Mazowieckiej Kurator Oświaty Wioletty Krzyżanowskiej oraz osób zarządzających placówkami oświatowymi w województwie mazowieckim odbyła się 17 kwietnia. Organizatorem konferencji była Mazowiecka Kurator Oświaty.

Na zdjęciu widać mężczyznę

- Spotykamy się, żeby porozmawiać o niezwykle ważnym temacie, jakim jest przygotowanie szkół i placówek oświatowych do wdrożenia standardów, które sprawią że dzieci i młodzież będą czuły się bezpiecznie. Liczę na to, że w dialogu i współpracy uda się wypracować zasady zapewniające bezpieczne warunki wszędzie tam gdzie przebywają najmłodsi – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

15 lutego 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające standardy ochrony małoletnich przed przemocą. Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych mają 6 miesięcy na ich wdrożenie, czyli do 15 sierpnia 2024 roku. Zmiany dotyczą szerszego, niż do tej pory, obowiązku weryfikacji personelu do pracy z dziećmi.

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą został wprowadzony ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Kontrolę nad wprowadzeniem standardów ochrony małoletnich oraz prawidłową weryfikację personelu będzie sprawował m.in. wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, organ prowadzący jednostkę systemu oświaty lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny. W zakresie weryfikacji personelu w rejestrze - Państwowa Inspekcja Pracy.

Za nieprzestrzeganie obowiązków ustawa przewiduje kary, jakie mogą zostać nałożone na dyrektora szkoły lub placówki oświatowej. Mogą to być od kary nagany, grzywny, po karę aresztu, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat 3.

Celem konferencji „Standardy ochrony małoletnich w prawie i praktyce” było wsparcie placówek oświatowych we wprowadzeniu standardów ochrony małoletnich przed przemocą.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Radca Prawny Kuratorium Oświaty w Warszawie Aleksandra Malec oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z województwa mazowieckiego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}