W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja z okazji 15-lecia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

14.10.2021

W dniach 12-13 października br. w Warszawie odbyła się konferencja „FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH: 15 lat doświadczenia, perspektywa do 2030”, zorganizowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Spotkanie było okazją do podsumowania Programu w jego dotychczasowej formule oraz dyskusji o jego kontynuacji – już jako NOWEFIO – w latach 2021-2030.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich powstał ponad 15 lat temu jako rządowy program, który miał za zadanie wspierać zaangażowanie obywateli i organizacji III sektora w życie publiczne. Przez szereg lat na społeczne inicjatywy dofinansowane w ramach Programu przeznaczono setki milionów złotych, co pozwoliło na realizację tysięcy zadań publicznych.

W pierwszym dniu konferencji podsumowano 15 lat działania Programu, a także odbył się Panel ekspercki dotyczący sytuacji organizacji pozarządowych w kryzysie pandemii oraz rządowych programach wsparcia dla III sektora. W dyskusji uczestniczyli m.in. prof. Galia Chimiak (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), prof. Rafał Wiśniewski (Dyrektor Narodowego Centrum Kultury), prof. Jacek Kurzępa (Poseł na Sejm RP), Piotr Trudnowski (Prezes Zarządu Klubu Jagiellońskiego) oraz Wojciech Kaczmarczyk (Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Panel poprowadził Andrzej Rybus-Tołłoczko z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. W dalszej części spotkania odbyły się dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, dotyczące mikrodotacji, czyli regrantingu w ramach FIO oraz tworzeniu i rozwijaniu związków, federacji i konfederacji organizacji obywatelskich.

Drugi dzień konferencji poświęcono natomiast rozważaniom o bezpieczeństwie finansowym organizacji. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. kwestie prowadzenia zbiórek środków finansowych w Internecie, budowania kapitału żelaznego organizacji czy bezpiecznego lokowania środków pozyskanych w ramach kapitału żelaznego.

W konferencji, obok przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz praktyków, ekspertów i przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, uczestniczyła również Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Magdalena Dąbrowska.

Więcej informacji na temat działalności i programów Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w tym NOWEFIO, na stronie www.niw.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}