W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lasy społeczne – program pilotażowy

24.09.2024

Do końca października Lasy Państwowe, na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mają wyznaczyć tzw. lasy społeczne, w których wycinka ma być ograniczona lub zakazana. Dlatego też w całym kraju prowadzone są konsultacje społeczne z aktywistami, samorządowcami, stroną społeczną i przedstawicielami Lasów Państwowych. W województwie mazowieckim takie spotkania odbyły się 23 i 24 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Udział w rozmowach wzięli członkowie zespołu Posłanka na Sejm RP Klaudia Jachira oraz Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sinik.

Lasy społeczne – program pilotażowy

- Te konsultacje dotyczą przyszłości lasów, a jednocześnie potrzeb przemysłu drzewnego. Lasy to zielone płuca Ziemi i co do tego nikt nie ma wątpliwości. To także olbrzymi potencjał rekreacyjny, dlatego warto zacząć bardziej doceniać pozaprodukcyjne zalety lasów. Mam nadzieję, że nasze starania pozwolą dążyć do celów, które przyniosą korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla społeczności lokalnych. Cieszę się, że robimy pierwszy, duży krok w kierunku większej ochrony lasów – podkreślił Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało program pilotażowy w sprawie lasów społecznych wokół 14 miast w całej Polsce. Teren wokół Warszawy obejmie 38 gmin, w tym 9 powiatów oraz powierzchnię m.st. Warszawy. Według założeń projektu w lasach społecznych wycinki mają być ograniczone lub zakazane. Lasy te mają przede wszystkim służyć ludziom, przyrodzie i klimatowi. Kluczowymi kryteriami wyznaczania ich są obszary: o znaczeniu kulturowym, intensywnie użytkowane rekreacyjnie, tereny w pobliżu ośrodków wypoczynkowych, a także istotne z punktu widzenia usług ekosystemów i zaopatrzenia w wodę.

Zadaniem zespołów jest przygotowanie raportów zawierających propozycje konkretnych obszarów oraz listę zmian w gospodarce leśnej, jakie należałoby tam wprowadzić.

Pierwsze posiedzenie Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy odbyło się 16 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Wzięło w nim udział ponad 80 osób. Byli to przedstawiciele inicjatyw, fundacji i stowarzyszeń, samorządowców z terenów wokół Warszawy oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zaplanowano pięć kolejnych spotkań, podczas których będą prowadzone rozmowy o lasach społecznych. Cztery nadleśnictwa: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna są wyłączone z prac zespołów ze względu na charakter obronny, wojskowy terenów.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}