W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący nieuwzględniania wniosków o odstąpienie od wymogu wniesienia dodatkowego zabezpieczenia wykonania umowy w formie innej niż weksel in blanco

29.01.2024

Aktualizacja treści komunikatu nastąpiła w dniu 11.12.2024 r.

Zgodnie z treścią Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 AKTYWNY MALUCH 2022-2029 (dalej „program”) zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest wymagane w formie określonej przez wojewodę, co doprecyzowano w komunikatach dotyczących zawarcia umów w sprawie przekazania dofinansowania na zadania polegające na tworzeniu miejsc opieki – dla podmiotów innych niż jst (komunikaty z 26.05.2023 r. oraz 9.11.2023 r.), a także w konkretnych przypadkach w ramach indywidualnej korespondencji z wnioskodawcą.

Dlatego też, decyzja wojewody w zakresie żądania uzupełniająco do weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową dodatkowej formy zabezpieczenia jest ostatecznym stanowiskiem w sprawie i wnioski o odstąpienie od tego wymogu w odniesieniu do umów na tworzenie miejsc opieki nie będą co do zasady uwzględniane, jak również nie będą wpływać na bieg terminów określonych programem.

Zgodnie z wymogami programu wojewoda udzielający dofinansowania od podmiotów innych niż jst obligatoryjnie wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy, tj. zabezpieczenia środków dofinansowania z tytułu niewykonania (niepełnego wykonania) zadania, w tym w zakresie minimalnego okresu funkcjonowania instytucji opieki i miejsc opieki dofinansowanych z programu, wskazując formę (lub formy) zabezpieczenia, o których mowa w pkt 8.2.4 programu.

W wyniku jednostkowej analizy zadań, w tym na podstawie spełnienia określonych kryteriów (w ocenie uwzględniona zostanie m.in. kwota przyjętego dofinansowania, liczba zadań oraz inne indywidualne czynniki) wojewoda będzie wymagać wniesienia przez wnioskodawcę zabezpieczenia w określonej formie, tj. weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową uzupełnionego o dodatkową formę zabezpieczenia. O formie zabezpieczenia wnioskodawca zostanie poinformowany podczas procesu uzgadniania dokumentów do umowy.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że zabezpieczenie w formie aktu notarialnego ustanowienia hipoteki nie musi dotyczyć nieruchomości, będącej własnością ostatecznego odbiorcy wsparcia (oow). Nieruchomość taka może być własnością prywatną osób reprezentujących oow lub innych osób trzecich, o ile właściciel/ właściciele wyrażają zgodę na powyższe.

{"register":{"columns":[]}}