Mazowiecki Okrągły Stół Edukacyjny
05.09.2019
Doskonalenie kształcenia w systemie oświaty to jeden z celów obrad Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego, który odbył się w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W naradzie udział wzięli Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Podczas debaty uczestnicy potwierdzili, że większość samorządów poradziła sobie z wdrożeniem reformy edukacji. Oświata to inwestycja, a nie obciążenie finansowe , jak przedstawia to część samorządów. Zarówno rząd, jak i samorząd mają ściśle określone zadania dotyczące finansowania oświaty. Obrady potwierdziły też, że wzmacnianie szkolnictwa branżowego jest dobrym kierunkiem, na co zwracają uwagę uczniowie poparci także przez pracodawców - powiedział na konferencji prasowej, zorganizowanej w przerwie obrad Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
Dziękuję samorządom za wdrożenie reformy edukacji. Rząd jest i będzie partnerem do wprowadzania dalszych zmian. Jednak nie może zastępować i wykonywać zadań przypisanych ustawowo samorządom. Szkoła jest instytucją publiczną, musimy budować w niej porozumienie i dbać o współpracę. Pamiętajmy też, że w systemie edukacji najważniejszy jest uczeń – powiedział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Okrągły Stół to realizacja zapowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego, który zadeklarował podjęcie ogólnonarodowej debaty nad przyszłością polskiej oświaty. Celem obrad jest wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy. Do udziału w obradach zostali zaproszeni nauczyciele, w tym członkowie związków zawodowych, przedstawiciele organizacji rodziców i dzieci, organów prowadzących szkoły, naukowców, ekspertów oraz organizacji pozarządowych.
Organizatorami Wojewódzkich Stołów Edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty. To na ich zaproszenie o oświacie dyskutują przedstawiciele samorządów uczniowskich, rad rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz oświaty, przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych, samorządów, a także pracodawców.
Wzorem wcześniejszych spotkań Okrągłego stołu uczestnicy debat w regionie rozmawiają o polskiej szkole w 5 blokach tematycznych: „Nauczyciel w systemie edukacji”, „Jakość w systemie edukacji”, „Nowoczesna szkoła”, „Uczeń w systemie edukacji”, „Rodzic w systemie edukacji”. Wydarzenie jest kontynuacją zainaugurowanego w kwietniu przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Do tej pory odbyły się 4 tury ogólnopolskiego okrągłego stołu w Warszawie – 26 i 30 kwietnia na Stadionie Narodowym i w Akademii Pedagogiki Specjalnej, 10 maja na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 17 czerwca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.