Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyróżniony za najlepsze praktyki Work Life Balance
09.10.2023
„Spacery po Warszawie” to inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego doceniona w konkursie Szefa Służby Cywilnej na najlepsze praktyki work-life balance w służbie cywilnej! 4 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa II edycji konkursu. Dwanaście urzędów zaprezentowało trzynaście finałowych praktyk w dwóch kategoriach: ogólnej i zdrowy styl życia. To spośród nich Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański i publiczność wyłonili laureatów konkursu. Nagrodę dla Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odebrała Dyrektor Generalna Jolanta Kowalik-Gęsiak.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki otrzymał wyróżnienie za praktykę „Spacery po Warszawie”. W okresie od maja do listopada cyklicznie organizowane są spacery tematyczne z licencjonowanym przewodnikiem warszawskim. Pracownicy i ich rodziny mogą korzystać z tej formy wypoczynku, która jest też okazją do poznania historii miasta, ciekawych postaci z nim związanych oraz odwiedzenia miejsc, budynków, pomników ważnych dla stolicy. Spacery mają także walor zdrowotny i integracyjny. Projekt odbywa się od 2021 r.
Nagrody główne Szefa Służby Cywilnej zdobyli:
- Ministerstwo Infrastruktury w kategorii ogólnej za praktykę „Wspieranie rozwoju czytelnictwa i promowanie kultury czytelniczej”,
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w kategorii zdrowy styl życia za praktykę „Stawiamy na zdrowie”.
W obu kategoriach Szef Służby Cywilnej przyznał również wyróżnienia. Otrzymały je:
- Mazowiecki Urząd Wojewódzki w kategorii ogólnej za praktykę „Spacery po Warszawie”,
- Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku w kategorii zdrowy styl życia za praktykę „Odpocznij w pracy - warsztaty redukcji stresu & zajęcia sportowe”.
Podczas Gali Finałowej jej uczestnicy wybrali praktykę, która otrzymała wyróżnienie publiczności. Drugi raz z rzędu wyróżnienie to otrzymało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tym razem za praktykę „Budżet pracowniczy”.
W tym roku w konkursie udział wzięły 23 urzędy, które zgłosiły 34 praktyki. Zgłoszone praktyki były bardzo różnorodne tematycznie. Znalazły się wśród nich rozwiązania powszechnie znane i stosowane w urzędach, jak i rozwiązania oryginalne, niespotykane na co dzień. W tej edycji konkursu duża liczba praktyk dotyczyła dobrostanu psychofizycznego pracowników.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w zakładkach Serwisu Służby Cywilnej „Work-life balance/Konkurs na najlepsze praktyki WLB” oraz „Work-life balance/Narzędzia WLB w służbie cywilnej”.