Mazowieckie Forum Społeczeństwa Obywatelskiego
28.10.2024
Aktywność i zdolność do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej to cechy dobrego społeczeństwa obywatelskiego. Jak to osiągnąć? O tym podczas debaty oraz prezentacji dobrych praktyk rozmawiali uczestnicy Mazowieckiego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Wydarzenie odbyło się 28 października w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
Forum otworzył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, który podkreślił, że bez działań organizacji pozarządowych, jako województwo, nie osiągnęlibyśmy tak wiele. Powiedział również, że dzięki współpracy z sektorem obywatelskim możemy osiągnąć o wiele więcej.
- Dla mnie jako Wojewody Mazowieckiego priorytetem jest dialog na wszystkich poziomach. Szczególnie istotna jest współpraca pomiędzy administracją rządową z administracją samorządową, ale też sektorem pozarządowym. Kolejną kluczową kwestią jest bezpieczeństwo i budowanie świadomości zagrożeń. Ważne jest zaangażowanie samorządów, ale również organizacji pozarządowych w budowanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Spotkaniu towarzyszyła debata pod hasłem „Buduj z nami społeczeństwo obywatelskie”, w której uczestnicy rozmawiali o tym, jak wzmocnić współpracę pomiędzy rządem, wojewodą, samorządem a organizacjami pozarządowymi. Prelegenci mówili o korzyściach, jakie dają takie działania. Wskazywali również bariery i praktyczne rozwiązania we współpracy międzysektorowej.
Wicedyrektor Narodowego Instytutu Wolności, Doradca Wicewojewody Andrzej Rybus-Tołłoczko przedstawił sposoby na skuteczną aplikację i zdobycie środków finansowych z Narodowego Instytutu Wolności.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentowali także lokalne aktywności. Był to również czas na wymianę doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz dyskusję na temat wyzwań i możliwości organizacji pozarządowych w województwie mazowieckim.
Na zakończenie odbyły się konsultacje z NGO za pomocą aplikacji.
W Mazowieckim Forum Społeczeństwa Obywatelskiego udział wzięli m.in. Wiceminister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Marek Krawczyk, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz Wicewojewodowie Robert Sitnik i Patryk Fajdek oraz Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Ewa Kalbarczyk.
Mazowieckie Forum Społeczeństwa Obywatelskiego
To inicjatywa Pełnomocnika Wojewody Mazowieckiego ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Ewy Kalbarczyk. Ma na celu dialog pomiędzy organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną.