Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Pani Barbary Kulińskiej-Rembielińskiej
13.11.2019
Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Pani Barbarze Kulińskiej-Rembielińskiej.
Pani Barbara Kulińska-Rembielińska w okresie od lipca 1942 roku do września 1944 roku służyła w należącym do Narodowych Sił Zbrojnych Batalionie im. brygadiera Czesława Mączyńskiego, dowodzonym przez Floriana Kustkowskiego „Szarego”. Działalność konspiracyjną rozpoczęła jako czternastolatka w podwarszawskim Mirkowie. W organizacji używała pseudonimu „Zula”. Przeszła przeszkolenie wojskowe i sanitarne, była kolporterką prasy podziemnej, przewoziła meldunki do Warszawy.
1 sierpnia 1944 r. przydzielona do powstańczego szpitala w Mirkowie. Opiekowała się rannymi powstańcami, dostarczała zaopatrzenie i środki opatrunkowe do oddziałów w Lasach Chojnowskich, była łączniczką. Po kapitulacji powstania powróciła do domu. W 1952 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Higieny Psychicznej. Pracowała w służbie zdrowia.
Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.
Odznaczenie otrzymują osoby zasłużone:
- w budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej,
- w rozwoju nauki,
- w rozsławianiu dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę,
- w rozwoju społecznym i umacnianiu więzi z Polakami za granicą,
- w budowaniu dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.