W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

26.01.2024

Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik uczestniczył w obchodach 19. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W imieniu Wojewody Mazowieckiego wziął udział w modlitwie ekumenicznej przedstawicieli różnych wyznań i kościołów oraz złożył wieniec przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.

Na zdjęciu mężczyzna niesie wieniec. Za nim idzie przedstawiciel Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych.

Tegoroczne uroczystości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczęły się modlitwą „El Malei Rachamim” przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie. Obchody uświetnił występ aktorki Teatru Żydowskiego Adrianny Dorociak, która wykonała utwór „Warszawo Ma”, po którym odbyło się oficjalne składanie wieńców. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wiceambasador Izraela w Polsce Shani Tayar, Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu mieszkańcy Warszawy i innych miast uczczą  zapaleniem świec w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Światło Pamięci – 27 stycznia

Akcję #ZapalŚwiatłoPamięci zaplanowano na 27 stycznia o godz. 18.00. – Tego dnia pragniemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – co roku apeluje Gołda Tencer.  

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy: https://www.facebook.com/fundacja.shalom.

Pusty tramwaj z gwiazdą Dawida – 27 stycznia

W sobotę 27 stycznia w godz.12:00-18:00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}