W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na trasie kolejowej nr 8 Warszawa – Radom pociągi mogą jeździć z prędkością do 160 km/h

12.06.2023

Na stacji kolejowej Radom Główny odbył się briefing prasowy z udziałem Andrzeja Bittela, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Pełnomocnika Rządu ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Komunikacyjnemu. W trakcie spotkania poinformowano, że od 11 czerwca br. maksymalna dopuszczalna prędkość pociągów pasażerskich (PKP IC) przemieszczających się na trasie Warszawa – Radom, może wynosić 160 km/h. W spotkaniu udział wzięli m.in. Posłowie na Sejm RP Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak oraz Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Na trasie kolejowej nr 8 Warszawa – Radom pociągi mogą jeździć z prędkością do 160 km/h

W poniedziałek, 12 czerwca br. na stacji kolejowej Radom Główny odbył się briefing prasowy przedstawicieli administracji państwowej i spółki Polskie Linie Kolejowe S.A. W trakcie spotkania poinformowano, że od 11 czerwca br. pasażerowie przemieszczający się koleją na trasie Radom – Warszawa będą mogli pokonać ten odcinek podróży w czasie 54 minut. Jest to możliwe w wyniku podniesienia maksymalnej prędkości przejazdu niektórych pociągów do 160 km/h. Wprowadzenie wyższej prędkości dla pociągów PKP IC wiąże się z ukończeniem w ubiegłym roku modernizacji linii kolejowej numer 8 na trasie Radom – Warszawa. Przed modernizacją pociągi na tej linii jeździły z prędkością 100–120 km/h.

Podniesienie prędkości przejazdu pociągów jest możliwe dzięki wymianie torów i wybudowaniu drugiego toru między Warką a Radomiem oraz modernizacji sieci trakcyjnej wraz z układem zasilania i wykonania nowego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – jej wartość to około 1,7 mld zł.

– Linia radomska to jedna z najważniejszych linii w tym regionie. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom inwestycyjnym dziś może być wizytówką Mazowsza. Większy dostęp do kolei zapewniają wyremontowane i nowe stacje i przystanki. Wdrożenie prędkości 160 km/h zapewnia sprawne i szybkie przejazdy do pracy, do szkoły i na wypoczynek. Kolej stała się bezkonkurencyjnym środkiem transportu między Warszawą a Radomiem – powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Krzysztof Murawski wyraził wdzięczność Ministerstwu Infrastruktury i Polskim Kolejom Państwowym S.A. za wdrożenie rozwiązań komunikacyjnych, dzięki którym mieszkańcy regionu radomskiego, szybciej i bardziej komfortowo będą mogli przemieszczać się koleją na trasie Radom – Warszawa - Radom.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}