W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada z dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego

26.10.2022

W środę, 26 października br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się narada z dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. W wydarzeniu wzięły udział dr n. med. Lidia Popek, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Paulina Wójcicka z Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej oraz Adopcji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Beata Kosmalska-Balik, Kierownik Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Na zdjęciu widać kobietę

Uczestników narady powitała Beata Kosmalska-Balik, Kierownik Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, która podziękowała gościom za przybycie. Przedstawiła plan spotkania, którego celem było podsumowanie działań samorządów związanych z procesem deinstytucjonalizacji w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w województwie mazowieckim.

Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dr n. med. Lidia Popek przedstawiła kwestie problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży oraz możliwości pomocy potrzebującym na Mazowszu.

Podczas narady zostały przedstawione planowane zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej m.in. ograniczenia w tworzeniu nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, obowiązku uzyskania opinii Rzecznika Praw Dziecka, w przypadku wystąpienia przez samorząd do Wojewody z wnioskiem o utworzenie nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Ponadto omówione zostały kwestie gromadzenia i przeznaczenia środków ze świadczenia wychowawczego małoletnich umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz możliwości uzyskania pomocy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego na różnych poziomach referencyjnych.

Uczestnicy narady omówili zagadnienia diagnozy i wsparcia terapeutycznego dziecka z zaburzeniami zachowania i emocji przebywającego w pieczy oraz wymienili się doświadczeniami, a także pogłębili wiedzę z procesu deinstytucjonalizacji w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w województwie mazowieckim.

Obecnie na terenie województwa funkcjonuje ponad 140 placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}