W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2022

11 listopada br. przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywają się m.in.: uroczystości patriotyczne, ceremonie złożenia kwiatów przed pomnikami oraz w miejscach pamięci narodowej. W ramach Narodowego Święta Niepodległości w wielu miejscowościach, w związku z akcją „Niepodległa do Hymnu”, zgromadzeni licznie na miejskich placach mieszkańcy, w samo południe, odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości, z udziałem władz państwowych, zorganizowane zostały na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystościach, obok polskiej Pary Prezydenckiej wziął udział Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda z Małżonką. W uroczystej odprawie wart uczestniczył także Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Narodowe Święto Niepodległości

Centralne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała uroczysta msza święta pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, w Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu. Podczas Eucharystii odmówiony został, jak co roku, Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, który jest  wyrazem wdzięczności za wolność i niepodległość ojczyzny. Następnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, miała miejsce uroczysta odprawa wart dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego”, głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który nawoływał do pielęgnowania i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed 104 lat. Obecni na placu żołnierze odśpiewali pieśń reprezentacyjną wojska polskiego, nazwaną przez Józefa Piłsudskiego „najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła” – Marsz Pierwszej Brygady. Centralne obchody zostały zwieńczone defiladą pododdziałów oraz złożeniem wieńców i wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Po południu Wojewoda Mazowiecki będzie uczestniczyć w okolicznościowym spotkaniu na Zamku Królewskim w Warszawie, zorganizowanym z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wystosował list do prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów, a także mieszkańców gmin województwa mazowieckiego, dziękując w nim za zaangażowanie w inicjatywę „Pod biało-czerwoną”. W liście napisał m.in.: „Proszę o przyjęcie wyrazów wdzięczności za Państwa duże zaangażowanie w projekt „Pod biało-czerwoną”. Liczny udział mieszkańców w głosowaniu, dzięki któremu samorządy uzyskały dotację z budżetu państwa na zakup i instalację masztu i flagi, przyjmuję z wielkim uznaniem jako przejaw dojrzałego patriotyzmu. Zaprezentowana postawa stanowi wyraz dumy z Polski i jej osiągnięć oraz świadectwo przywiązania do barw narodowych i satysfakcji z przynależności do naszej wspólnoty. Uczestnictwo w akcji społeczności wielu gmin naszego województwa to dowód na to, jak wysoką rangę zajmują Ojczyzna i polskość w hierarchii ich wartości”.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości w Radomiu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także w Radomiu, w których, na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Radom oraz Prezydenta Miasta Radomia, wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Na program radomskich uroczystości złożyły się: msza święta w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, wystawienie warty honorowej przy pomniku Czynu Legionów, odegranie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, jak również złożenie kwiatów przed pomnikiem oraz koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu.

Źródło zdjęć: KPRP/Jakub Szymczuk

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}