W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2023

11 listopada br. przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywają się m.in.: uroczystości patriotyczne, ceremonie złożenia kwiatów przed pomnikami oraz w miejscach pamięci narodowej. W ramach Narodowego Święta Niepodległości w wielu miejscowościach, w związku z akcją „Niepodległa do Hymnu”, zgromadzeni licznie na miejskich placach mieszkańcy, w samo południe, odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości, z udziałem władz państwowych, zorganizowane zostały na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystościach, obok polskiej Pary Prezydenckiej, udział wzięli marszałkowie i przedstawiciele Sejmu oraz Senatu RP, Premier RP, Ministrowie a także Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Narodowe Święto Niepodległości

Dla nas Polaków 11 listopada jest dniem radości, dumy, chwały; dniem, w którym wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo się odrodziło. (…) Przez 123 lata trwała wielka siła narodu. Narodu, który trwał, wierzył, walczył, podtrzymywał na różne sposoby swoje istnienie, swój język, który pielęgnował swoje elity, który zwalany na kolana wstawał za każdym razem. (…) Niepodległość jest cenna i kosztowna; nie jest dana raz na zawsze. Walczy się o nią także mądrym prowadzeniem spraw państwowych. Oznacza to umiejętność współdziałania dla Rzeczypospolitej. – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości.

– Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jak każdego roku – 11 listopada będziemy się wspólnie zbierać w wielu miejscach Polski, województwa mazowieckiego i Warszawy, po to, aby czcić przywrócenie na mapę Europy w 1918 r. – Rzeczpospolitej. Pod koniec wieku XVIII nasza ojczyzna zniknęła z mapy świata i była to jedna z wielkich tragedii geopolitycznych. Na jej źródła składają się przyczyny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do wewnętrznych możemy zaliczyć: upadek obyczajów czasów saskich i stanisławowskich, brak reform państwa, brak reform prawa, brak reform sądownictwa, brak podatków i brak ustanowienia wielkiej armii, kupczenie urzędami, szerzenie się korupcji, jak i odwoływanie się do wpływów obcych dworów, czyli zdrada pośród wielu magnatów i innych przedstawicieli stanu szlacheckiego. Do przyczyn zewnętrznych możemy zaliczyć: działalność ościennych państw, w tym przede wszystkim Rosji, Prus i Austrii, które z wielką chęcią ingerowały w nasze wewnętrzne sprawy państwowe. Przeszło 100 lat zajęło naszym przodkom walczenie o odzyskanie niepodległości. Powstańcy Listopadowi, Legioniści, żołnierze w armiach Napoleona, Powstańcy Styczniowi, wiele pokoleń Polaków musiało zbrojnie, bądź też w wysiłku pozytywistycznym walczyć o to, aby Polska wróciła na mapy Europy. W tym szczególnym czasie powinniśmy pamiętać o wielkich ojcach naszej niepodległości. 11 listopada zbierajmy się tam, gdzie dyktuje nam to serce i świętujmy razem odzyskanie przez Polskę niepodległości powiedział Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Centralne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu. Podczas Mszy Prezydent RP zapalił Świecę Niepodległości. Podczas Eucharystii odmówiony został, jak co roku, Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, który jest  wyrazem wdzięczności za wolność i niepodległość ojczyzny.

Wcześniej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Przed południem na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, miała miejsce uroczysta odprawa wart dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego”, głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który nawoływał do pielęgnowania i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed 105 lat. Obecni na placu żołnierze odśpiewali pieśń reprezentacyjną wojska polskiego, nazwaną przez Józefa Piłsudskiego „najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła” – Marsz Pierwszej Brygady. Centralne obchody zostały zwieńczone defiladą pododdziałów oraz złożeniem wieńców i wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Po południu Wojewoda Mazowiecki uczestniczył w okolicznościowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, zorganizowanym z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Źródło zdjęć: KPRP/Przemysław Keler

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}