Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2022
1 marca br. z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Radomiu miały miejsce rocznicowe uroczystości. W trakcie wydarzenia odbyła się m.in.: msza święta, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci i złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy przed pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W obchodach wziął udział m. in. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym w Radomiu. Następnie przed pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” odegrany został Hymn Państwowy, wygłoszono przemówienia, odczytano apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.
1 marca uroczyście obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O ustanowienie tego państwowego święta zabiegał jeszcze w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński. W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślił, że nowe święto państwowe będzie: wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski i po zakończeniu przez Sejm i Senat procesu legislacyjnego, podpisał ustawę 9 lutego 2011 r. W dniu 1 marca 2011 r. po raz pierwszy uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.