W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niespokojny weekend na Mazowszu – służby w gotowości

14.09.2024

Przez południową część Mazowsza, powiaty radomski i kozienicki, przeszła trąba powietrzna. Spowodowała uszkodzenia na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Zerwane zostały dachy, a także uszkodzone ściany drewnianych stodół. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski jest w stałym kontakcie ze służbami i Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Niespokojny weekend na Mazowszu – służby w gotowości

Na miejsce zdarzenia udał się Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga, aby koordynować dalsze działania. Zaleca się zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów.

Do godziny 16. odnotowano 101 interwencji, w tym 28 związanych przejściem trąby powietrznej. Najwięcej interwencji było w Gminie Orońsko, w powiecie szydłowieckim (10 budynków mieszkalnych, 4 gospodarcze), w Gminie Kozienice, w powiecie kozienickim 6 interwencji (3 budynki mieszkalne, 2  gospodarcze i gminna oczyszczalnia ścieków), w Gminie Chynów, w powiecie grójeckim 5 interwencji (3 budynki mieszkalne, 3 gospodarcze), w Gminie Potworów, w powiecie przysuskim 1 interwencja (1 budynek mieszkalny), w Gminie Kolbiel, w powiecie otwockim 1 interwencja (1 budynek mieszkalny).

Do późnych godzin wieczornych strażacy zabezpieczali zniszczone budynki, aby ochronić je przed coraz bardziej wzmagającym się deszczem. Cały czas wpływają kolejne zgłoszenia z powodu intensywnych opadów od mieszkańców m.in. Radomia, Grójca i Kozienic.

Według prognoz IMGW, w województwie mazowieckim przewidywane są opady deszczu. Towarzyszyć im mogą burze z porywami wiatru i grad. Na terenie coraz większej liczby powiatów na Mazowszu jest już ogłoszony drugi a nawet trzeci stopień zagrożenia, w trzystopniowej skali.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski apeluje, aby zwracać uwagę na alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysyłane do mieszkańców zagrożonych terenów. Obecnie alert został wysłany do mieszkańców z 10 powiatów: białobrzeskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, grójeckiego, garwolińskiego i Radomia.

Wszystkie służby współpracują i podejmują działania adekwatne do sytuacji. Wojewoda zwrócił się z prośbą do starostów o zapewnienie stałego kontaktu Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz bieżące raportowanie o sytuacjach występujących na ich terenie i zgłaszanie do Wojewody ewentualnych potrzeb wsparcia w powiatach.

{"register":{"columns":[]}}