Nowe przepisy w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
28.05.2021
5 września 2021 roku wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r., poz. 1062), które wprowadzają obowiązek uwzględniania dostępności przez podmioty inne niż publiczne, w przypadku gdy zawierają one umowę z podmiotem publicznym na realizację zadań lub zamówień publicznych.
28 maja 2021 roku Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego do spraw Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Magdalena Dabrowska przekazała do jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego pismo Pani Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 19 maja 2021 r. z informacją na temat wytycznych i zaleceń w związku ze zbliżającym się wejściem w życie wskazanych przepisów.
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (dalej „ustawa”) jest systemowym zobowiązaniem podmiotów publicznych do zapewniania dostępności. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy w przypadku zlecania lub powierzania, na podstawie umowy, realizacji zadań publicznych finansowanych z udziałem środków publicznych lub udzielania zamówień publicznych podmiotom innym niż podmioty publiczne, podmiot publiczny jest obowiązany do określenia w treści umowy warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie tych zadań publicznych lub zamówień publicznych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6. Z kolei art. 5 ust. 2 ustawy stanowi, że w przypadku gdy podmiot inny niż podmiot publiczny realizuje, na podstawie umowy zawartej z podmiotem publicznym, zadanie finansowane z udziałem środków publicznych, jest obowiązany do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie określonym w tej umowie.
Należy więc przyjąć, że tam gdzie za zleconym/powierzonym zadaniem przekazywane są środki publiczne, umowy na podstawie których jest realizowane takie zadanie lub zamówienie, powinny określać warunki służące zapewnianiu dostępności, w zakresie tych zadań/zamówień. Taka intencja została wyrażona w uzasadnieniu ustawy w którym zaznaczono, iż celem przepisu jest zapewnienie, aby wszelkie działania realizowane ze środków publicznych objęte były reżimem dostępności w takim zakresie, jaki jest możliwy, wykonalny i uzasadniony w tych działaniach. Wszystkie działania realizowane ze środków publicznych, „zlecane” podmiotom innym niż podmioty publiczne w rozumieniu ustawy, powinny być więc realizowane z uwzględnieniem warunków dostępności, ale warunki te powinny być określone w umowach w sposób adekwatny do zakresu danego zadania bądź zamówienia. Nie jest więc wymagane by podmiot niepubliczny związany umową z podmiotem publicznym realizując wszystkie swoje działania spełniał wymagania określone w art. 6 ustawy. Powinien jednak zapewnić dostępność w tym obszarze i zakresie jakiego dotyczy powierzone/zlecone zadanie w oparciu o stosowne przepisy ustawy.
Na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/ zamieszczone są wskazówki i podpowiedzi w zakresie wdrażania przepisów ustawy.