O bezpieczeństwie mieszkańców Mazowsza w Mińsku Mazowieckim
18.10.2024
Kontynuujemy cykl spotkań z przedstawicielami samorządów, by rozmawiać o bezpieczeństwie mieszkańców województwa mazowieckiego. Głównym tematem jest projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tym razem Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski spotkał się z samorządowcami z regionu warszawskiego.
Mamy dzisiaj kolejne spotkanie z samorządowcami, tym razem z podwarszawskich gmin i powiatów. Tematem rozmów będzie przedstawienie założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Głównym założeniem jest współpraca na wszystkich poziomach, czyli pomiędzy administracją rządową, a samorządową, w tym utworzenie systemu ochrony ludności na czas pokoju i obrony cywilnej na czas wojny. To znaczy, że zaangażowane są wszystkie szczeble samorządu terytorialnego z kluczową rolą wójtów, burmistrzów, prezydentów, ale też starostów i marszałka województwa. Rolą wojewody jest koordynowanie i nadzorowanie, ale też przekazywanie środków finansowych. Już dzisiaj chcemy rozpocząć dialog, bo udział samorządów jest tutaj kluczowy. Samorząd jest najbliżej mieszkańców, a to właśnie oni są w centrum tej ustawy i to dla mieszkańców budujemy ten system – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Projekt Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów i obecnie trwają nad nią prace w Sejmie. Jest to kluczowa ustawa dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i priorytetowa kwestia dla rządu. Dlatego Wojewoda już apeluje do władz samorządowych, aby wspólnie przygotowywać się do realizacji zapisów w niej zawartych.
Inwestycje w Mińsku Mazowieckiem
W ramach wizyty w Mińsku Mazowieckim Wojewoda zwiedził inwestycje realizowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Były to:
- przestrzeń rekreacyjna – Skwer 600-lecia, który powstanie na skrzyżowaniu ulic Parkowej i Warszawskiej, gdzie obecnie stoi pomnik Anny Mińskiej (dofinansowanie wyniosło ponad 600 tys.). Na skwerze będą znajdowały się m.in. ogród sensoryczny z nasadzeniami roślinnymi oraz różnymi rodzajami nawierzchni, kapsuła czasu, ławki i leżanki parkowe, stojaki na rowery.
- budowa boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 (dofinansowanie wyniosło ponad 1,4 mln zł).