W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

15.08.2024

Uroczysta odprawa wart, defilada wojskowa, inscenizacja walk polsko-bolszewickich to niektóre z wydarzeń zorganizowanych z okazji 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego. Jak co roku uroczyste obchody zaplanowano m.in. w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Udział wzięli w nich Wojewoda Mariusz Frankowski oraz Wicewojewodowie Robert Sitnik i Patryk Fajdek.

Obchody 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Uroczystości w Ossowie

15 sierpnia odbył się Apel Poległych na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej i uroczystość złożenia wieńców, w których uczestniczył m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik. Po części oficjalnej odbyły się inscenizacja Bitwy Warszawskiej oraz pikniki historyczny rodzinny.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie

15 sierpnia w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddali hołd bohaterom podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego. W wydarzeniu udział wzięli między innymi: Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Donald Tusk, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego na Wisłostradzie odbyła się wyjątkowa defilada, w której wzięło udział ponad 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Ponadto obecnych było blisko 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. W trakcie defilady odbył się przelot statków powietrznych i 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Uroczystości w Radzyminie

Wojewoda Mariusz Frankowski wziął udział w obchodach 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r., gdzie odbyła się uroczysta msza święta, po której odczytano Apel Poległych. Wojewoda złożył wieniec w imieniu Premiera RP na Bratnich Mogiłach.

– Stajemy dziś w wyjątkowym momencie historii, aby uczcić 104. Rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. W tym dniu wspominamy jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego narodu – wydarzenie, które zadecydowało nie tylko o losach Polski, ale i całej Europy. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej stało się symbolem siły, niezłomności i determinacji Polaków. Udowodniono, że w obliczu największych zagrożeń, naród polski potrafi się zjednoczyć, by bronić swoich wartości i granic. To zwycięstwo nie tylko ocaliło nasz kraj, ale również wyniosło Polskę na mapę Europy jako państwo, które nie ugnie się pod presją i będzie walczyć o wolność i niepodległość. Chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia żołnierkom, żołnierzom i pracownikom wojska. Niech Wasza służba zawsze będzie powodem do dumy, a duch Bitwy Warszawskiej niech będzie dla Was inspiracją i przypomnieniem,  że siła tkwi w jedności, odwadze i miłości do Ojczyzny – zwrócił się do uczestników uroczystości Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

 

Uroczystości w regionie radomskim

Również w regionie radomskim odbyły się uroczystości z okazji dnia Święta Wojska Polskiego, w których wziął udział Wicewojewoda Patryk Fajdek oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzedu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Molga. W Radomiu na placu Konstytucji 3 Maja, przed kościołem garnizonowym odbyła się uroczysta zbiórka. Odczytano Apel Pamięci, wręczono odznaczenia państwowe i awanse. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie uroczystości została oddana salwa honorowa oraz odbyła się defilada wojskowa z udziałem Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Ponadto w  Podsuliszce w powiecie skaryszewskim oddano hołd poległym podczas 80. rocznicy pacyfikacji wsi. Pod pomnikiem pomordowanych odczytano Apel Poległych, odegrano Hymn RP oraz złożono kwiaty.

 

Bitwa Warszawska 1920 r.

W dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy została stoczona największa bitwa wojny polsko-bolszewickiej – Bitwa Warszawska. Zadecydowała ona o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Według brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernona Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.

Zdjęcia: KPRP i Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}