W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - zapal światło wolności

13.12.2019

13 grudnia o godz. 19:30 symboliczne świece zapłoną dla uczczenia pamięci osób, które w tę grudniową noc 1981 roku zapłaciły wysoką cenę za przywiązanie do ideałów niepodległości i demokracji. Do kampanii Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” przyłączył się Wojewoda Mazowiecki. Symboliczne światło wolności zostanie zapalone w jednym z okien Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Płonąca świeca z napisem "Zapal Światło Wolności" 13 grudnia 19.30.

Kampania „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” to nawiązanie do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w czasie stanu wojennego wykonali tłumnie mieszkańcy wolnego świata. Prezydent USA Ronald Reagan wezwał wówczas do postawienia w oknach symbolicznych świateł. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – zwrócił się do Amerykanów w bożonarodzeniowym orędziu Reagan.

W Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku świece zapłonęły zarówno w oknach Białego Domu, jak
i Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W podobny sposób swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL.
W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
 

{"register":{"columns":[]}}