Obchody 75. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
25.05.2023
I Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, 25 maja br. w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, złożył wieniec przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego w 75. rocznicę jego śmierci. Ponadto została odmówiona modlitwa oraz odczytano Apel Pamięci. Organizatorem uroczystości przed pomnikiem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W uroczystościach udział wzięli m.in. Marszałek Senior, Poseł na Sejm RP Antoni Macierewicz, Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Przewodniczący Mazowieckiej Rady Kombatanckiej ppłk. dr. inż. Leonard Kapiszewski, córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz.
Witold Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie Auschwitz, autorem pierwszych raportów o holokauście, polskim rotmistrzem kawalerii, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem AK.
Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: „Polska ponad życie”.
25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie, o godz. 21.30 – strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. Oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci.
Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył rotmistrza Witolda Pileckiego do grupy „sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej”.