W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy masowych egzekucji mieszkańców Warszawy w Palmirach

15.09.2019

W corocznej uroczystości patriotycznej upamiętniającej 2 115 ofiar masowych niemieckich egzekucji wziął udział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera w trakcie wystąpienia podkreślił, że coroczne uroczystości w Palmirach są świadectwem naszej pamięci o ofiarach, o których nie powinniśmy zapominać, a obecność młodych ludzi wskazuje potrzebę przekazywania prawdy o tych wydarzeniach

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej  za poległych i pomordowanych celebrowanej przez ks. kardynała Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego.

Następnie w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odegrany został hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody.

Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddala salwę honorową, po której delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych.

Organizatorami wydarzenia corocznie są m.in.: Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, Wojewoda Mazowiecki oraz Instytut Pamięci Narodowej. Tegoroczna uroczystość, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Księdza Kardynała Kazimierza Nycza.

Cmentarz-mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}