W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2019

Prezydent RP Andrzej Duda jest gospodarzem odbywających się dziś w Warszawie międzynarodowych obchodów upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Wieluń

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się o godz. 4.30 w Wieluniu, gdzie pamięć ofiar wojny wspólnie uczcili Prezydenci Polski i Niemiec. Wieluń był jednym z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r.  Na miasto zrzucone zostały bomby mimo, że nie było w nim jednostek wojskowych, ani innych obiektów o strategicznym znaczeniu. Większość Wielunia zniknęła wówczas pod gruzami, dlatego miasteczko nazywane jest „polską Guernicą”.

Obchody na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego

Główne obchody zaplanowane na ten dzień odbyły się w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie. Rozpoczęła je ceremonia powitania szefów delegacji przez Parę Prezydencką, po zakończeniu której według ceremoniału wojskowego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Następnie głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

- Czcimy i składamy wielki hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, tych którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – powiedział Prezydent RP. – Pochylam głowę przed bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi rodakami – tymi, którzy polegli i tymi którzy przeżyli, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i waszą – dziękujemy Wam – akcentował Andrzej Duda. 

- Jako Prezydent Republiki Federalnej wspólnie z Kanclerzem Federalnym Niemiec zwracamy się do Polaków – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Michael Pence w swoim wystąpieniu powiedział: Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły. Jak zaznaczył, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy.  – Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów – akcentował.

Dla upamiętnienia ofiar tego największego w historii konfliktu zbrojnego szefowie delegacji złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wieniec w miejscu upamiętnienia złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Ceremonie upamiętniające na placu Piłsudskiego zakończyły się defiladą pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele parlamentu i rządu RP, zagraniczne delegacje, korpus dyplomatyczny, Wojsko Polskie, Policja, przedstawiciele organizacji kombatanckich i harcerstwa.

Polskie Requiem

Wieczorem o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie dla upamiętnienia 80. rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej odbędzie się koncert pt. "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego.

II wojna światowa

80 lat temu III Rzesza Niemiecka bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Rzeczpospolitą. Rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta spadły niemieckie bomby. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, stawiało bohaterski opór Oddziałom Wermachtu nacierającym na nasz kraj na całej długości granicy między obydwoma państwami. Planem Hitlera nie dotyczył tylko odniesienia militarnego zwycięstwa, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej. Agresja ta dla Polski i Polaków była początkiem trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami. Natomiast dla świata 1 września 1939 r. jest początkiem II wojny światowej będącej największym konfliktem wojennym w historii. Trwająca do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945) II wojna światowa objęła prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, a według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

 

Zdjęcia: KPRP

Uroczystości w Radomiu

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wziął udział w uroczystościach, które odbyły się w Radomiu. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, wspólnie odśpiewano hymn państwowy podczas wciągania flagi na maszt. 

Upamiętniono uczestników walk i ludność cywilną, która brała udział II wojny światowej podczas apelu pamięci. Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz złożył w imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. 

Uroczystości w Ciechanowie

W niedzielę, 1 września na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W obchodach uczestniczył Robert Kochański Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.
Jak co roku głównym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w Kwaterze Wojska Polskiego i Ofiar Terroru przez liczne delegacje, wśród których znaleźli się m.in. kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji oraz  szkół.
Obchody zwieńczyła msza święta w kościele Św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w intencji Ojczyzny.
 

Uroczystości w Przasnyszu

1 września w Przasnyszu odbyły się obchody 80. rocznicy  wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystościach uczestniczył Robert Kochański Kierownik ciechanowskiej Delegatury MUW.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Wojciecha w Przasnyszu. Następnie poczty sztandarowe , goście i mieszkańcy miasta przemaszerowali  na Rynek.
W asyście kompanii honorowej, pocztów sztandarowych kombatantów i szkół złożone zostały wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych w 1942 r. Wygłoszono także przemówienia związane z rocznicą. 
W imieniu Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego, Robert Kochański Kierownik Delegatury MUW W Ciechanowie odczytał list skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości:

Obszar naszego województwa pokryty jest, jak ranami, miejscami tortur i straceń żołnierzy i ludności cywilnej. Wyrażam uznanie dla wszystkich, którzy zgłębiają prawdę o niemieckich i sowieckich zbrodniach i troszczą się o upamiętnienie ofiar.

Na zakończenie obchodów odbył się bieg o puchar Burmistrza Miasta Przasnysz w ramach cyklu ,,Korona Ziemi Przasnyskiej” oraz ,,Bieg Pamięci 1939” z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
 

Uroczystości w Hucie Gruszczyno

Obchody w Hucie Gruszczyno rozpoczęto uroczystym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Krzyżem upamiętniającym bitwę w pobliskim lesie. Następnie zgromadzone pod strażnicą OSP w Hucie Gruszczyno poczty sztandarowe przemaszerowały do kaplicy pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w której została odprawiona msza św. pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Sawczuka. Zgromadzonych na uroczystościach powitał Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, a historię pamiętnej bitwy przybliżył Komendant OSP Grygrów Tadeusz Cichocki. Po zakończonym nabożeństwie uczniowie Szkoły Podstawowej w Grygrowie przedstawili okolicznościową akademię. Przed Kaplicą można było także obejrzeć wystawę dotyczącą historii upamiętnienia miejsca, na którym rozegrała się bitwa, przygotowaną przez druhów i druhny z OSP.

Dalsza część obchodów, którą prowadził Radny Rady Miasta Węgrowa Tomasz Staręga, odbyła się pod strażnicą OSP w Hucie Gruszczyno. Tam ks. bp Piotr Sawczuk poświęcił pamiątkową tablicę, która zostanie złożona przy Krzyżu upamiętniającym bohaterskich żołnierzy z bitwy pod Hutą.

Obchody uświetniła swą obecnością młodzież klas mundurowych ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie, Jednostki Strzeleckiej  „Niezłomni” Węgrów oraz harcerze. Oprawę muzyczną przygotowała Miejska Orkiestra Dęta z Sokołowa Podlaskiego.

W uroczystościa uczestniczyła Anna Kaszuba, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach.

Źródło: Powiat Węgrowski

Uroczystości w regionie płockim

W imieniu Wojewody Mazowieckiego w uroczystościach wziął udział i złożył kwiaty Krzysztof Ławniczak z płockiej delegatury MUW. W uroczystościach wzięli również udział Poseł Marek Opioła, Senator Marek Martynowski, Poseł Elżbieta Gapińska.

W bazylice katedralnej odbyła się msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ks. Bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Eucharystię poprzedziło złożenie kwiatów w Płocku przed pomnikami Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego i obrońców Płocka przed bolszewikami  w 1920 roku.

80. rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętniono również w gminie Drobin, gdzie złożono kwiaty przy Mogile 64 żołnierzy Wojska Polskiego poległych 4 września 1939 roku.
 

Złożenie wieńców na grobach generałów Wojska Polskiego walczących we Wrześniu 1939 r

Pracownicy Biura Wojewody złożyli w imieniu Wojewody Mazowieckiego także wieńce na grobach generałów Wojska Polskiego walczących we Wrześniu 1939 r., obrońców Westerplatte pochowanych w Warszawie i pod pomnikami związanymi z walkami we Wrześniu 1939 r. z terenu całej Warszawy (Wawrzyszew, Młociny, Bródno, Służew i Powązki Wojskowe). 

Zdjęcia (28)

{"register":{"columns":[]}}