Obchody Dnia Pułaskiego w Warce
14.10.2019
W Muzeum w Warce uczczono 240. rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego. Okolicznościowy list do uczestników wydarzenia skierował Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki. W uroczystościach uczestniczył Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.
Dla upamiętnienia 240. rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odprawiono mszę świętą. Oficjalne uroczystości odbyły się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Odegrano hymny państwowe Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Rzeczypospolitej Polskiej. Asystę wojskową wystawił 1.Grójecki Ośrodek Radiotelegraficzny z Ogrodzienic. Wieniec w imieniu Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.
Co roku podczas „Dnia Pułaskiego” odbywa się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych
z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Muzeum udostępniło zwiedzającym wystawę zatytułowaną „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA”.
W Polsce postać Kazimierza Pułaskiego patronuje m.in. Okrętowi Marynarki Wojennej RP ORP „Gen K. Pułaski”. Imię Pułaskiego nosi Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.
W USA od 1929 roku dzień śmierci Kazimierza Pułaskiego (11.10) obchodzony jest jako „Pulaski Day”. W 2009 roku Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - Izba Reprezentantów
i Senat - nadały Kazimierzowi Pułaskiemu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela USA.
W uroczystościach w Warce uczestniczyli m.in. przedstawiciele ambasady USA Mr. Mark Murray i Mjr Bradley Shelton; Komandor Por. Paweł Werner Dowódca Fregaty ORP „Pułaski”; płk Andrzej Kozera Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radiotelegraficznego z Ogrodzienic; przedstawiciele parlamentu, samorządu i służb mundurowych.
Kazimierz Pułaski urodził się 6 marca 1745 r. w Warszawie. Jego ojciec Józef był Starostą Wareckim. Wraz z ojcem i braćmi był jednym z dowódców Konfederacji Barskiej. W latach 1770-1771 wsławił się heroiczną obroną Jasnej Góry. Oskarżony o próbę królobójstwa udał się na emigrację. Po przybyciu do Ameryki wsławił się w bitwie pod Brandywine ratując życie przyszłemu prezydentowi USA Jerzemu Waszyngtonowi. Śmiertelnie ranny w bitwie pod Savannah zmarł 11 października 1779 r. Jerzy Waszyngton upamiętnił Pułaskiego rozkazem skierowanym do żołnierzy: „Na hasło: Pułaski, ma być odzew Polska.”