Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2020
1 marca br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające m.in. wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w mokotowskim więzieniu, odbyły się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W trakcie uroczystości złożono kwiaty pod Ścianą Śmierci.
Pomysłodawcą dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był śp. prezydent Lech Kaczyński. W tym roku obchody są organizowane po raz dziesiąty.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego oraz modlitwą za pomordowanych w byłym areszcie śledczym. Następnie wyświetlono film poświęcony Żołnierzom Wyklętym, po emisji którego głos zabrał m.in.: Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. W imieniu Prezydenta RP list odczytał Minster Andrzej Dera. Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska odczytała list w imieniu Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Drodzy kombatanci, nasi wspaniali bohaterowie, dziękujemy Wam za tamto świadectwo i obiecujemy walkę o lepszy byt Polski.
- kontynuował premier. Dzięki Waszej niezłomności mamy dzisiaj to szczęście dbać o naszą ojczyznę i zobowiązujemy się dbać o nią w nadchodzących latach
- podsumował Premier Mateusz Morawiecki.
Kończącą uroczystości ceremonię złożenia wieńców poprzedziło wykonanie utworu Andrzeja Kołakowskiego pt. „INKA”.
Uroczystości kultywujące pamięć o Żołnierzach Wyklętych odbyły się również w Sulejówku. Odsłonięto tam kamień poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W wydarzeniu, na zaproszenie Burmistrza Sulejówka i Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek, uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie – 1 marca. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
1 marca 1951 roku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
Co roku 1 marca odbywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.
Relacja z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z regionów dostępna jest pod linkiem: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/obchody-narodowego-dnia-zolnierzy-wykletych-na-mazowszu