Obchody Narodowego dnia Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu
01.03.2020
1 marca br. po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na terenie Mazowsza od piątku 29 lutego do niedzieli 1 marca odbywały się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Pomysłodawcą dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był śp. prezydent Lech Kaczyński.
Gmina Przasnysz uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych
29 lutego br. w Gostkowie, gm. Przasnysz, odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża na pomniku poległych żołnierzy niezłomnych, którzy po II wojnie światowej walczyli w tym rejonie ze Służbą Bezpieczeństwa i oddziałami KBW i MO. W wydarzeniu uczestniczył Robert Kochański Kierownik ciechanowskiej Delegatury MUW.
Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Pomnik odsłonięto w 70. rocznicę rozbicia oddziału Edwarda Dobrzyńskiego ,,Orzyca” w październiku 2019. Obelisk upamiętnia pamięć zamordowanych w tym miejscu żołnierzy wyklętych z oddziału Edwarda Dobrzyńskiego ,,Orzyca”. Inicjatorem budowy pomnika była Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska. Duże zaangażowanie w upamiętnienie bohaterów wykazało miejscowe Stowarzyszenie ,,Solidarność Rolników Indywidualnych”. Stowarzyszenie – wraz ze Zbigniewem Dobrzyńskim, członkiem rodziny poległego żołnierza, ufundowali w tym roku pamiątkowy krzyż umieszczony na pomniku.
Po odczytaniu lista Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz przemówieniach i poświeceniu krzyża przez proboszcza parafii św. Jana Ewangelisty w Bogatem odbył się Apel Poległych i złożenie wieńcy przy pomniku. Następnie głos zabrał dr Wojciech Łukaszewski, który wygłosił prelekcję nt. Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie wydarzenia wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bogatego. Oprawę ceremonialną wydarzenia zapewniła kompania honorowa 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu.
Uwieńczeniem uroczystości była Msza święta w kościele Św. Anny w Bogatem oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bogatem i Scholii Św. Anny, oraz koncert patriotyczny Michała Gogolewskiego.
W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Jan Maria Jackowski, Poseł na Sejm RP Anna Cicholoska. Starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski przedstawiciele rodzin Dobrzyńskich, Tadrzaków, Sosnowskich i Niedziałkowskich, wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, dyrekcja i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogatem oraz mieszkańcy Przasnysza i okolicznych wiosek.
Obchody Narodowego dnia Żołnierzy Wyklętych w Ciechanowie
1 marca br. tradycyjnie o godz. 17.00 w Ciechanowie przy ul. Pułku Ułanów Legionowych rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach udział wziął m.in. Robert Kochański Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.
Obchody odbyły się pod dawną siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie. W piwnicach tego budynku mieścił się areszt. Śledztwa toczyły się przy użyciu bestialskich metod, a zatrzymani byli następnie przewożeni do aresztu w przasnyskich koszarach. Następnie sądzeni byli w pokazowych procesach w ciechanowskim kinie. Kamienica ciechanowskiego UB do dzisiaj wzbudza emocje wśród zwiedzających. Na ścianach piwnicy zachowały się wydrapane przez więźniów napisy. Dziedziniec kamienicy prawdopodobnie kryje wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.
Ciechanowskie obchody odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Wartę honorową i defiladę wraz z pododdziałami towarzyszącymi młodzieży ze szkół wojskowych zapewniła 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. Słowo do zebranych wygłosił Dowódca Brygady – Płk. Dypl. Andrzej Wasielewski i Parlamentarzyści.
Pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, pomordowanych i więzionych w PUBP w Ciechanowie odbył się Apel Poległych, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Radny Sejmiku Wojewódzkiego Artur Czapliński odczytał okolicznościowy list skierowany do uczestników obchodów przez Posła do Parlamentu Europejskiego.
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści m.in.: Senator RP Jan Maria Jackowski, Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, przedstawiciele biura poselskiego ministrów: Macieja Wąsika i Jacka Ozdoby, członkowie władz samorządowych, starosta ciechanowska Joanna Potocka-Rak, przedstawiciele zespolonych służb, inspekcji i straży, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i średnich, młodzież oraz mieszkańcy miasta.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy w powiecie węgrowskim
Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba w imieniu Wojewody Mazowieckiego uczciła pamięć poległych bohaterów podczas uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia Anna Kaszuba złożyła kwiaty na cmentarzu parafialnym w Sadownem przy mogile Henryka Małkińskiego ps. "Kulesza" żołnierza AK batalionu Poraj, który we wrześniu 1944 r został aresztowany przez NKWD i MO, a następnie stracony. Zapalono również znicze przy pomniku w lesie między Zieleńcem i Sadownem.
W niedziele 1 marca br. w parku Dębinka w Łochowie Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba złożyła wieniec pod pomnikiem por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”. Uczestnicy obchodów modlili się w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele parafialnym w Jerzyskach.
Radom: obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w radomskich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczestniczył Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Krzysztof Murawski.
Mieszkańcy Radomia oraz przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, służb mundurowych, urzędów, instytucji państwowych, stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe oddali hołd żołnierzom i partyzantom, walczącym o wolność i niepodległość Polski w latach 1944-1963.
Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci”. Wcześniej uczestnicy wydarzenia modlili się w Kościele Garnizonowym w intencji zamordowanych, poległych oraz zmarłych „Żołnierzy Niezłomnych” i zmarłych członków Radomskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz członków organizacji niepodległościowych upamiętniających okres zniewolenia komunistycznego. W wygłoszonej homilii Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej Ksiądz Prałat Edward Poniewierski nawiązał do postawy żołnierzy i całkowitego oddania się przez nich sprawie wolności ojczyzny. Ksiądz Prałat Edward Poniewierski zachęcał współczesnych patriotów do życia tymi samymi ideałami i wartościami, co „Żołnierze Niezłomni”, prosząc by próbowali przenieść je w przyszłe pokolenia Polaków.
Uroczystości odbyły się w ceremoniale wojskowym z udziałem kompanii wojska z Garnizonu Radom. Odczytano apel poległych. Dla uczczenia bohaterów naszej wolności oddano salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku żołnierzy ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci”.
Wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła złożył Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Krzysztof Murawski.
Organizatorami radomskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” byli Związek Więźniów Politycznych Okręgu Stalinowskiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom, Dowódca Garnizonu Radom oraz Prezydent Miasta Radomia.