Obudźmy Bohaterów Ziemi Rusinowskiej – to hasło konkursu szkolnego zorganizowanego w PSP w Rusinowie
14.06.2023
W środę, 14 czerwca br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu, zorganizowanego pod hasłem „Obudźmy Bohaterów Ziemi Rusinowskiej”. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, zwycięzcom konkursu nagrody wręczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.
„Obudźmy Bohaterów Ziemi Rusinowskiej”, to cykliczny konkurs organizowany dla dzieci i młodzieży w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie.
Celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodych osób szacunku do historii oraz poszukiwanie wzorców osobowych ludzi, których życie i dokonania są godne naśladowania.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewodę Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego. Wręczając nagrody, w imieniu Wojewody, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Krzysztof Murawski, pogratulował autorom najlepszych prac konkursowych i podziękował pozostałym uczestnikom za udział w wydarzeniu. Doceniając wysiłek twórczy i artystyczny, zaapelował do dzieci i młodzieży o przestrzeganie norm i wartości, którymi kierowali się w życiu wybrani przez nich bohaterowie. Podziękował Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców za propagowanie wśród najmłodszego pokolenia pasji do historii i popularyzowanie dokonań życiowych najważniejszych postaci dla Gminy Rusinów i powiatu przysuskiego.
W imieniu społeczności szkolnej Dyrektor PSP w Rusinowie Dariusz Ciecierski oraz Rada Rodziców na ręce Kierownika Delegatury MUW w Radomiu przekazała Wojewodzie Mazowieckiemu Tobiaszowi Bocheńskiemu podziękowanie za ufundowanie nagród oraz wspieranie uczniów i motywowanie ich do wysiłku w poznawaniu Ziemi Ojczystej.
W części edukacyjnej wydarzenia, uczestnicy konkursu i zaproszeni goście wysłuchali wykładu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz obejrzeli wystawę multimedialną na temat „Bohaterów regionu rusinowskiego”.
Konkurs podzielony był na część plastyczną i literacką. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: Skrzaty (dzieci w wieku przedszkolnym), Żaczki (uczniowie klas I-IV) i Kadeci (uczniowie klasy V-VIII). Realizując zadanie konkursowe - w ramach własnych przemyśleń i inspiracji oraz posiadanej wiedzy - dzieci i młodzież, jako bohaterów „ziemi rusinowskiej” przedstawiali swoich rodziców i dziadków oraz osoby zasłużone dla gminy w obszarze edukacji, kultury, folkloru oraz szerzenia kultu religijnego.