W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona ludności i obrona cywilna priorytetem na Mazowszu

02.10.2024

Bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza, projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, a także zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożenia były tematami spotkania Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego ze starostami oraz przedstawicielami Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wziął również udział Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, który odpowiedział na pytania i wątpliwości samorządowców.

Ochrona ludności i obrona cywilna priorytetem na Mazowszu - spotkanie z przedstawicielami starostw i PCZK

Głównym tematem spotkania był projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów 16 września, odbyło się też pierwsze czytanie w Sejmie. Pomimo, że ustawa jest obecnie procedowana w Sejmie, Wojewoda apeluje do władz samorządowych, abyśmy już wspólnie przygotowywali się do realizacji zadań, które na nas czekają. Będzie to proces długi zarówno dla administracji rządowej, jak i samorządowej, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej przystąpić do prac.

- Przygotowując ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej w dużej mierze pracowaliśmy z przedstawicielami samorządów. Wiele elementów zgłoszonych przez stronę samorządową zostało uwzględnionych. Ustawa o zarządzaniu kryzysowym nadal będzie obowiązywała, nie wprowadzamy nowych planów w tym obszarze, za wyjątkiem planów ewakuacyjnych – podkreślił Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz.

- Spotykamy się w związku z kluczową ustawą dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i budowania odporności społeczności lokalnych. To priorytetowa kwestia dla nas wszystkich. Jednym z największych wyzwań będzie z pewnością edukacja i budowanie świadomości społecznej - powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski

W trakcie spotkania przedstawiono jakie kompetencje wojewody, a jakie  samorządu lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem starostw, wynikają z ustawy. Jedną z istotnych kwestii było także finansowanie zadań, które jest zapewnione w ramach ustawy.

Omówiono też najważniejsze zasady współpracy między Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego a Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego, w tym między innymi ćwiczenia, czy sposób raportowania.

- Ścisła współpraca administracji rządowej z samorządową jest niezbędna do skutecznego działania na rzecz mieszkańców. Starostowie muszą pamiętać o obowiązku posiadania na swoim terenie planów zarządzania kryzysowego oraz planów operacyjnych na wypadek zagrożenia – mocno podkreślał Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas spotkania.

Spotkanie prowadzili także i odpowiadali na pytania: Zastępcy Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Mariusz Sepełowski i Hubert Kowalczewski.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}