Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości” – spektakl w Węgrowie
09.10.2019
Recytacją słów pierwotnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” i odegraniem Menueta G-dur autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczął się spektakl zorganizowany w ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – historia Niepodległości” w Węgrowie. W widowisku słowno-muzycznym uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Kolejnym przystankiem cyklu spektakli Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości” było Węgrowskie Centrum Kultury. Pierwszy spektakl odbył się 30 września br. w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.
Wieczorne przedstawienie w Węgrowie pt.: Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości” otworzył i przywitał przybyłych Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Koncert rozpoczął się przypomnieniem słów, które 19 maja 2003 roku wypowiedział do Polaków Papież Jan Paweł II: […] muszę […] podkreślić […], że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty […]. Europa potrzebuje Polski […] Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej […].
Dobór utworów podkreślał fakt, że Polacy są i będą Europejczykami, że zachowując jednocześnie swoją odrębność narodową, nigdy kulturowo nie byli poza Europą. Przypomniane zostały dokonania twórców Polskiej Szkoły Filmowej, Polskiej Szkoły Plakatu oraz pisarzy i poetów. Przedstawienie skomponowane zostało w oparciu o utwory twórców, którzy potrafili wznieść się ponad obowiązujące konwencje i zaistnieć w całej wolnej Europie i wolnym świecie. Dzięki takiej postawie polskich artystów nie straciliśmy więzi z kulturą europejską. W programie nawiązano także do bogactwa polskiej twórczości ludowej. Do spektaklu zostały skomponowane, zaaranżowane i nagrane z orkiestrą utwory muzyczne. Widowisko uzupełniały materiały filmowe oraz komentarz narratora. W spektaklu zamieszczono odwołania do twórczości: Jana Pawła II, Andrzeja Munka, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Różewicza, Waldemara Świeżego, Eryka Lipińskiego, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka czy Tomasza Gluzińskiego oraz znanych twórców: Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Mikołaja Góreckiego, Leszka Możdżera, Tomasza Stańko i wielu innych.
Na scenie wystąpili artyści działający w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce – aktorzy Teatru ES, Chór Miasta Siedlce oraz pianistka Joanna Różewska-Kulasińska.
Na widowni zasiedli m.in.: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak oraz Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela.
Założeniem, jakie przyświecało organizacji wydarzenia realizowanego w ramach projektu „Mazowieckie – historia Niepodległości” było ukazanie, poprzez prezentację twórczości polskich artystów, roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej i niepodległości w minionych czasach oraz we współczesnym życiu.
Cykl spektakli Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości” to kontynuacja rozpoczętej w 2018 roku kampanii Wojewody Mazowieckiego pn. „Mazowieckie – historia Niepodległości”, upamiętniającej Stulecie Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt budujący pamięć, kultywujący narodowościowe tradycje oraz wzmacniający więzi pomiędzy obywatelami i państwem. Tegoroczny projekt został poszerzony o upamiętnienie procesu odbudowy polskiej państwowości, świętowanie regionalnych i lokalnych rocznic związanych z budową wolnej Polski oraz powoływaniem do życia najważniejszych instytucji i urzędów istotnych dla funkcjonowania niepodległego kraju.
Tegoroczny projekt ma na celu dalsze wzmocnienie inicjatyw lokalnych oraz postaw aktywnego, świadomego obywatelstwa poprzez zainteresowanie historią Polski i największymi sukcesami państwa polskiego. Celem projektu jest dotarcie do mieszkańców województwa mazowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, korzystających z Internetu, aktywnych w mediach społecznościowych. Projekt zakłada zbudowanie międzypokoleniowej więzi, pobudzenie zainteresowania walką Polaków o niepodległość oraz zainicjowanie i zachęcenie do podjęcia samodzielnych badań nad historią swojej rodziny i środowiskiem związanym z miejscem zamieszkania.
Koncert Od „Mazurka Dąbrowskiego” do „Ody do radości” zrealizowany został w ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – historia Niepodległości”, sfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.