W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy. To sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci

18.11.2024

Trwa kampania Dzieciństwo bez Przemocy, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Finał przedsięwzięcia nastąpi 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Organizatorzy – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na Rzecz Ochrony Dzieci – zapraszają, aby tego dnia podświetlić swój budynek na czerwono. Do akcji dołączył także Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Podświetlony zostanie gmach Urzędu przy pl. Bankowym 3/5.

Grafika kampanii Dzieciństwo bez przemocy przedstawia dziewczynkę lecącą w górę jak Superman, w tle machają do niej rodzice. Na dole logotypy partnerów kampanii i logo organizatora - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Widoczne są dwa hasła Dobre dzieciństwo daje dziecku moc oraz Wspieraj dzieciństwo mocy bez przemocy.

Jedna trzecia Polek i Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, a aż 80 proc. z nas akceptuje krzyczenie jako metodę dyscyplinującą. Wyniki najnowszego badania "Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci" przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, 
pokazują, że przyzwolenie na przemoc wobec dzieci ciągle jest w Polsce wysokie. Są jednak też optymistyczne wyniki – wysoka świadomość społeczna szkodliwości takich działań.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Ma na celu uwrażliwianie na problem i promowanie systemowych rozwiązań sprzyjających dobremu dzieciństwu. W ramach akcji prowadzona jest ogólnopolska kampania medialna, w całym kraju organizowane są wydarzenia edukacyjne adresowane do dzieci, rodziców i profesjonalistów pracujących z dziećmi.

Inauguracja w Sejmie RP 

Oficjalna inauguracja kampanii odbyła się w Sejmie RP. Uroczystość otworzył Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia oraz Marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska. Podczas uroczystości organizatorzy kampanii z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przedstawili diagnozę problemu przemocy wobec dzieci oraz opowiedzieli o celach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy i podejmowanych działaniach. 

– Kampania Dzieciństwo bez przemocy ma ogromne znaczenie, gdyż promuje uważne rodzicielstwo i zachęca do reagowania na przemoc wobec najmłodszych. Zależy nam także na zwiększeniu świadomości problemu wśród osób odpowiedzialnych za rozwiązania legislacyjne oraz zachęcenie ich do budowania strategii działań systemowych – podkreśla Renata Szredzińska, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Mobilizacja całego społeczeństwa poprzez działania lokalne i ogólnopolskie

Kampania Dzieciństwo bez przemocy obejmuje zarówno działania na szczeblu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Organizacje pozarządowe zrzeszone w Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci koordynują działania lokalne w swoich województwach, miastach i gminach.
W czasie trwania kampanii w wielu miastach Polski organizowane są lokalne konferencje Dzieciństwo bez Przemocy, szkolenia dla personelu placówek oświatowych, spotkania edukacyjne z rodzicami oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała ogólnodostępne webinary dla rodziców i dla profesjonalistów poświęcone tematyce przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Organizowane będą również lekcje online dla dzieci z różnych grup wiekowych.

Finał kampanii

Kampania zakończy się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. O godzinie 17:00 tego dnia, fasady budynków w całej Polsce rozświetlą się na czerwono – symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci.

Więcej informacji znajduje się na stronie kampanii: dziecinstwobezprzemocy.pl 

{"register":{"columns":[]}}