Ogólnopolski Dzień Transplantacji
25.01.2024
26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji, którego celem jest upowszechnienie wśród społeczeństwa idei transplantacji narządów – jednej z metod ratowania życia poprzez wszczepienie biorcy narządu lub tkanek pochodzących od dawcy. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda pozwalająca chorym na przeżycie, zwłaszcza przy skrajnej niewydolności serca, płuc i wątroby.
Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętnia pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce, który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie i miał miejsce w 1966 r.
Zgodnie z danymi Poltransplantu, w 2022 r. w Polsce przeszczepiono 1495 narządów pochodzących od osób zmarłych (135 narządów więcej niż w 2021 r.) i 101 pochodzących od osób żywych (37 więcej niż w 2021 r.) przeszczepiono 1495 biorcom (161 biorców więcej niż w 2021 r.).
W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, zachęcamy wszystkie osoby do świadomej rejestracji w bazach dawców, aby po śmierci przekazać swoje narządy oczekującym na przeszczep i ofiarować choremu szansę na życie.
Gdzie szukać informacji na temat transplantacji
Informacje na temat transplantacji można znaleźć w kampaniach oraz programach zdrowotnych. Przykładem jest wieloletni program na lata 2023 – 2032, tj. Narodowy Program Transplantacyjny (NPT), który został przyjęty 9 maja 2023 r.
Celem głównym NPT jest zwiększenie liczby pobieranych i przeszczepianych komórek, tkanek i narządów, co pozwoli przybliżyć się do wskaźników europejskich w zakresie liczby pobieranych i przeszczepianych narządów, tkanek i komórek.
Narodowy Program Transplantacyjny - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)