W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Organizacja pomocy na dworcu centralnym – briefing prasowy Wojewody Mazowieckiego

07.03.2022

Wojewoda Mazowiecki w trakcie konferencji prasowej na Dworcu Centralnym poinformował o rozpoczętej reorganizacji infrastruktury dotyczącej pomocy dla osób uciekających z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym. W konferencji udział wziął Krzysztof Golubiewski Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych i wolontariusze z Pogotowia Harcerek i Harcerzy działających na Mazowszu oraz Grupa Centrum Oddolna Inicjatywa Wolontariuszy. Reorganizacja pomocy na dworcu odbywa się we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej i organizacjami pomocowymi, które od pierwszych dni udzielają pomocy na dworcu dostosowując infrastrukturę do potrzeb coraz to większej liczby uchodźców docierających codziennie pociągami. Na dworcu funkcjonuje również punkt informacyjny Wojewody Mazowieckiego.

Konferencja prasowa dot. pomocy na dworcu centralnym

Tutaj na Dworcu Centralnym ludzie otrzymują pomoc bezpośrednią to znaczy wsparcie w zakresie ciepłego wyżywania i napoju, środków czystości, podstawową pomoc medyczną, a także dobre serce wszystkich wolontariuszy, którzy ich otaczają. Służymy pomocą wszystkim osobom w zakresie dalszej podróży. Na Mazowszu blisko 20 tys. osób znalazło schronienie. Przebywają te osoby m.in. w domach prywatnych, schroniskach, ośrodkach, pensjonatach, czy bursach. Zorganizowaliśmy również punkt recepcyjny, w którym uchodźcy otrzymają nocleg, posiłek, pomoc medyczną. Jest to miejsce, w którym te osoby mogą odpocząć po ciężkiej podróży i zastanowić się co dalej. – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

By zwiększyć ilość miejsca w hali dla uchodźców, cała obsługa żywieniowa przeniesiona zostanie do ogrzewanych namiotów, które ustawione zostaną przy hali głównej, na parkingu od strony Al. Jerozolimskich. Zapewniony będzie m.in. ciepły posiłek i napoje. Ponadto, zgodnie z potrzebami dostawione zostaną namioty, w których umieszczona zostanie m.in. odzież z której będą mogli skorzystać uchodźcy. W hali będzie miała miejsce obsługa pod kątem informacji, znalezienia noclegu, transportu do miejsca docelowego.

Wolontariusze znajdą się pod opieką organizacyjną ZHR, do którego mogą zgłaszać się wszyscy chętni do niesienia pomocy. Opieka nad osobami uciekającymi przed konfliktem nadal realizowana będzie przez organizacje pomocowe, które niezwykle sprawnie udzielają pomocy.

W hali głównej dworca zorganizowany został punkt informacyjny Wojewody, gdzie pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego udzielają informacji, w zakresie: punktów recepcyjnych i transportu do nich oraz legalizacji pobytu. Niezmiennie w utworzonym już punkcie informacyjnym zlokalizowanym w H-14, osoby potrzebujące mają organizowany transport do dalszej podróży. Na dworcu wzmożone zostaną również patrole funkcjonariuszy m.in. Policji.

Pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na bieżąco udzielają informacji osobom potrzebującym na Dworcu Centralnym. Wszyscy potrzebujący uzyskują niezbędną pomoc, a osoby, które nie posiadają zagwarantowanego noclegu otrzymają wytyczne dotyczące punktu recepcyjnego. Mazowiecki Urząd Wojewódzki zapewnił transport z Dworca Centralnego do punktu recepcyjnego, gdzie udzielany jest tymczasowy nocleg. Obsłużonych zostało już 4 tys. osób. Ponad 2 tys. osób zdecydowało się na dalszą podróż autobusami rejsowymi zorganizowanymi m.in. przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Działania prowadzone są przy wsparciu i współpracy ze służbami m.in.: PSP i Policją.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje punkt recepcyjny Wojewody Mazowieckiego, w którym udzielono pomocy ponad 2 tys. potrzebującym. Punkt zlokalizowany jest:

  • w hali COS Torwar w Warszawie, w której znajduje się 500 łóżek dla potrzebujących (punkt utworzony we współpracy z Ministrem Sportu i Turystyki).

Ponadto, zapleczem dla powyższego punktu recepcyjnyego są zorganizowane miejsca noclegowe krótkiego pobytu w lokalizacji Global Expo oraz Ptak Nadarzyn, skąd uchodźcy będą przemieszczani do docelowych miejsc pobytu. 

Na potrzeby zaopatrzenia punktu recepcyjnego, z magazynów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewoda Mazowiecki przekazał m.in.: koce, łóżka, prześcieradła, poszewki oraz ręczniki. Do punktów dostarczono również poszewki, poduszki medyczne, maseczki oraz płyny dezynfekujące. Przygotowana została również sala zabaw dla dzieci.

Powyższe działania wspierane są m.in. przez organizacje pomocowe, które dostarczają na bieżąco m.in. żywność, środki czystości, zabawki dla dzieci i inny niezbędny asortyment, Zaangażowani w te działania są również wolontariusze.

Przypominamy, że nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Obecnie nie ma też obowiązku rejestracji pobytu w żadnym z  urzędów. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego br., czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy. Na bieżąco dostarczane jest również niezbędne wyposażenie umożliwiające wypoczynek. Udzielana jest również pomoc m.in. medyczna i psychologiczna. Mazowiecki Urząd Wojewódzki pomaga również, w zakresie transportu do miejsca pobytu i punktów recepcyjnych

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego, z którego zostaną przetransportowane do miejsc pobytu. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

W obu punktach w ramach Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców pomagają żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sprawach dotyczących organizowania miejsc pobytu dla uchodźców działa mail kontaktowy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, wczk@mazowieckie.pl.

Punkty informacyjne

W związku z obecną sytuacją Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował trzy punkty informacyjne (na Dworcu Zachodnim, Wschodnim i Centralnym), gdzie udzielana jest na bieżąco pomoc również w języku ukraińskim. Została uruchomiona również całodobowa infolinia 987 poświęcona pomocy uchodźcom na terenie województwa, obsługiwana w językach polskim i ukraińskim.

Pomoc humanitarna

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, celem koordynacji pomocy humanitarnej i zbiórek, przygotował skrzynkę mailową: pomagamukrainie@mazowieckie.pl. Szczegółowa lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi) opublikowana została pod linkiem.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}