W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osoby z niepełnosprawnościami na mazowieckim rynku pracy

30.10.2024

70 procent osób z niepełnosprawnościami jest zagrożonych ubóstwem lub żyje w ubóstwie. Jak temu przeciwdziałać? Potrzebne są rozwiązania systemowe oraz dialog z pracodawcami. O problemie osób z niepełnosprawnościami na mazowieckim rynku pracy oraz ich aktywizacji społeczno-zawodowej rozmawiali członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim. W spotkaniu, które odbyło się 30 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Na zdjęciu widać kobietę i mężczyzn

Radę Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz pracowników i pracodawców otworzył Dariusz Paczuski, Przewodniczący WRDS w województwie mazowieckim.

Jaka jest obecnie sytuacja osób z niepełnosprawnościami na mazowieckim rynku pracy? Bardzo trudna. W samej Warszawie na 19 tys. osób bezrobotnych, co 10 ma orzeczenie o niepełnosprawności. Połowa z nich to osoby powyżej 50 roku życia, długotrwale bezrobotne. Często sprawne ruchowo, ale z niepełnosprawnościami psychicznymi, również ze spektrum autyzmu.

W województwie mazowieckim wskaźnik bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie 4,1 proc. Mimo niskiego bezrobocia i problemów kadrowych na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami praktycznie nie ma ofert pracy.

Dlatego tak istotne są rozwiązania systemowe oraz współpraca z pracodawcami i organizacjami pozarządowymi. Najważniejsze dla osób z niepełnosprawnościami jest poczucie bezpieczeństwa oraz stabilność w zatrudnieniu.

W województwie mazowieckim funkcjonuje 10 Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ). Wsparcie otrzymuje ponad 330 osób, które nie są pracownikami, ale uczestnikami tych placówek. Jednostka zapewnia zatrudnienie osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Docelowo w województwie mazowieckim ma funkcjonować 15 takich miejsc.

Na Mazowszu istnieje również 21 Klubów Integracji Społecznej, które powstają z inicjatywy samorządów. Ich zadaniem jest doraźna pomoc dla osób podlegających lub zagrożonych wykluczeniem społecznym w zatrudnieniu. Kluby te organizują roboty publiczne oraz kierują bezrobotnych do innych form zatrudnienia.

Dodatkowo w województwie mazowieckim funkcjonują m.in. 52 Zakłady Pracy Chronionej, 16 Centrów Integracji Społecznych oraz 67 Przedsiębiorstw Społecznych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy asystencji osobistej, wsparcia dla osoby z niepełnosprawnością w załatwianiu spraw. Dzięki pomocy asystenta, niepełnosprawni uzyskują większą niezależność w codziennym życiu.

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami biernych zawodowo ma również zapełnić ustawa o zatrudnieniu wspomaganym. Zakłada ona, że do niepełnosprawnego, narażonego na wykluczenie z rynku pracy, zostanie przydzielony trener pracy, który ma wspierać w znalezieniu i utrzymaniu pracy.

Podczas posiedzenia Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła stanowisko dotyczące aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz Projekt Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2024 dla województwa mazowieckiego.

W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wzięła także udział Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Agnieszka Drwal.

O Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}