Otwarcie Muzeum Historii Polski
28.09.2023
28 września br., na terenie Cytadeli Warszawskiej, odbyła się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego.
W ramach Festiwalu Otwarcia MHP, który potrwa od 29 września do 1 października, przygotowano wystawę czasową „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”, warsztaty i gry rodzinne, panele dyskusyjne, pokazy filmów, a także spektakle dla dzieci i koncerty.
Ekspozycję wystawy czasowej tworzy kilkaset z blisko 60 tysięcy obiektów będących w posiadaniu Muzeum. Wśród nich znalazły się: dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii, a także zwyczajne przedmioty, które są świadkami losów ich właścicieli.
Całkowita powierzchnia Muzeum to ponad 44 tys. m kw. Obiekt pomieści m.in. salę wystaw czasowych (1400 m kw.) oraz przestrzeń przyszłej wystawy stałej (7300 m kw.), której otwarcie planowane jest w 2026 r., jak również widownię audytorium muzealnego na 577 osób, a także salę kinowo-teatralną liczącą 135 miejsc.
Marmurowa elewacja Muzeum nawiązuje do kolejnych warstw polskiej historii: od czasów najdawniejszych, do czasów współczesnych. Na kamiennych płytach znajdują się reliefy, nawiązujące do wybranych symboli polskiej architektury, takich, jak Drzwi Gnieźnieńskie, lub symboli z dwudziestowiecznego modernizmu. Zwieńczeniem budynku jest taras widokowy.
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Pomimo prezentowania wystaw, działalności edukacyjnej oraz popularyzacji historii, przez długi czas nie posiadało własnej siedziby. Przełom nastąpił w latach 2015-2016, gdy rząd RP zatwierdził lokalizację Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. W 2016 r. zaprezentowano projekt siedziby, zaś w 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę.
W założeniu pomysłodawców i twórców instytucji, Muzeum ma za zadanie tworzyć pomost między przeszłością a teraźniejszością, ma także budować wspólnotę, przekazywać tradycję wolności, w tym: historię parlamentaryzmu, ruchów obywatelskich i wytrwałej walki o niepodległość, jak również przyczyniać się do kształtowania nowoczesnej wrażliwości patriotycznej i postaw obywatelskich opartych na znajomości tradycji.
Muzeum Historii Polski będzie czekać na zwiedzających od piątku 29 września.