W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego

13.08.2023

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w niedziele, 13 sierpnia br. wziął udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji odbyła się również inauguracja wystawy „1000 lat chwały oręża polskiego”. W wydarzeniu uczestniczył m. in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego Pawła Żurkowskiego, którzy mieli okazję zobaczyć wystawę inauguracyjną „1000 lat chwały oręża polskiego”.

Następnie na placu przed Muzeum podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy. Podczas wydarzenia Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył okolicznościowe medale pracownikom Muzeum Wojska Polskiego w podziękowaniu za ich pracę na rzecz upowszechniania historii Wojska Polskiego.

- Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku.(…) Dotychczas, przez te wszystkie lata funkcjonowało w budynkach użyczonych. Od dziś działa w budynku, który został pobudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego, zaprojektowany tak, żeby można było jak najprościej, jak najbardziej przystępnie wyeksponować to wszystko, co stanowi o zbiorach Muzeum Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Sygnałem do uroczystego otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego był pokaz ogniowy broni czarno prochowej w wykonaniu rekonstruktorów historycznych w uzbrojeniu i umundurowaniu reprezentującym tysiąc lat oręża polskiego na Placu Gwardii Pieszej Koronnej.

Po oficjalnej części, na placu przed muzeum odbył się piknik historyczny, na którym m. in. odbyły się pokazy grup rekonstrukcji historycznych odtwarzających polskie formacje zbrojne od początków państwa polskiego do powstania listopadowego. Dostępne dla zwiedzających były dioramy historyczne, w postaci obozowisk wojskowych z różnych epok historycznych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}