Otwarcie wystawy Utopia Urzeczywistniona
26.03.2024
We wtorek, 26 marca br. miało miejsce otwarcie wystawy Utopia Urzeczywistniona z okazji 180. rocznicy urodzin Hipolita Wawelberga. Wystawę będzie można oglądać do 26 kwietnia br. na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W konferencji towarzyszącej otwarciu wystawy wzięli udział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Wola Urszula Kęcik – Staniszewska, Dyrektor Wolskiego Centrum Kultury Krzysztof Mikołajewski oraz Kurator Wystawy Andrzej Chybowski.
- Wystawa poświęcona Hipolitowi Wawelbergowi, pokazuje historię miasta odnoszącą się do ważnych tematów społecznych, dotyczących mieszkalnictwa społecznego, dobrego projektowana usług dla mieszkańców, szczególnie tych, którzy są w trudniejszej sytuacji finansowej. Istotnym elementem była też edukacja techniczna i powstanie Szkoły Mechaniczno – Technicznej, która stała się następnie częścią Politechniki Warszawskiej. Uważam, że jest to dobry początek tego rodzaju inicjatyw przybliżających mieszkańcom ważne kwestie społeczno-gospodarcze – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
- Cieszę się, że możemy zaprezentować tu, w centrum Warszawy, wystawę Hipolita Wawelberga – człowieka, który kochał to miasto i który lokował tutaj wiele swoich filantropijnych projektów. Słuchał wybitnych obywateli Warszawy i ekspertów w różnych dziedzinach, a potem realizował te projekty, które uważał, że w tej chwili są najbardziej potrzebne Wszystkie jego projekty były bardzo prekursorskie. – powiedział Kurator Wystawy Andrzej Chybowski.
Wystawa Utopia Urzeczywistniona ma na celu przypomnieć postać Hipolita Wawelberga, w 180. rocznicę jego urodzin. Był on społecznikiem, filantropem, finansistą, działaczem społecznym, czołowym przedstawicielem pozytywizmu na ziemiach polskich. Był współzałożycielem Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie i członkiem Rady Banku Handlowego w Warszawie. W 1898 roku założył Fundację Tanich Mieszkań dla warszawskich robotników im. Hipolita i Ludwiki Wawelbergów. Przeznaczył na ten cel 300 tys. rubli. Dziś osiedle to jest nazywane „Kolonią Wawelberga” (to rejon dzisiejszych ulic: Wawelberga, Górczewskiej, Działdowskiej).
O wystawie
Wystawa skupia się na dwóch projektach: Szkole Mechaniczno-Technicznej, będącej pierwszą uczelnią techniczną kształcącą inżynierów na ziemiach polskich (której fundatorami byli Hipolit Wawelberg i jego szwagier Stanisław Rotwand) oraz prekursorskim projekcie mieszkaniowym, wspominaną wcześniej „Kolonią Wawelberga”. Kolonia była przykładem osiedla społecznego. Zamiar fundatora zakładał zbudowanie na wynajem wygodnych higienicznych mieszkań, dla osób pracujących, o niższym statusie ekonomicznym, bez zależności miejsca pracy. Osiedle od początku, poza zapewnieniem mieszkań dla osób potrzebujących, miało na celu integrację mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia i wyznawanej religii. Kolonia była domem, ale też miejscem, gdzie mieszkańcy mogli się rozwijać i kształcić. Były to założenia pozytywistyczne, swego rodzaju eksperyment społeczny, a zarazem utopia, mająca na celu zbudowanie lepszego społeczeństwa. Dziś Kolonia Wawelberga to jeden z cenniejszych zabytków Mazowsza.